BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Milan Čič bol dobrý človek, ktorý sa zapísal do novej histórie a moderných dejín Slovenska. Povedal to prezident SR Ivan Gašparovič vo svojom prejave na záver zádušnej omše za zosnulého Milana Čiča v bratislavskej Katedrále sv. Martina.
„Poznali sme sa polstoročia, boli sme priatelia, povedali sme si všetko,“ povedal Gašparovič. Podľa jeho slov prežili s Čičom „ťažké chvíle, kde bolo treba zodpovedne rozhodnúť,“ no aj dobré a radostné.
Obrazom: Posledné zbohom
Životopis Milana Čiča
Prof. JUDr. Milan Čič, DrSc. sa narodil 2. januára 1932 v Zákamennom.
Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave a titul kandidáta vied získal v roku 1970. Za docenta sa habilitoval v roku 1973 a titul profesor nadobudol v roku 1979.
Vedecká hodnosť doctor scientarium mu bola udelená v roku 1983 a hodnosť akademik SAV mu udelili v roku 1987.
V roku 2004 bol Milan Čič zvolený a vymenovaný za člena Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu.
Milan Čič mnoho rokov pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave a tiež učil v Košiciach, Banskej Bystrici a v Brne. V rokoch 1969 až 1970 bol námestníkom ministra spravodlivosti a potom až do roku 1987 pôsobil ako vedúci katedry na Právnickej fakulte UK.
Funkciu ministra spravodlivosti zastával v rokoch 1988-89 a od decembra 1989 do júna 1990 bol predsedom slovenskej vlády. Bol tiež poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a predsedom Ústavnoprávneho výboru snemovne ľudu.
Od roku 1993 do roku 2000 vykonával Milan Čič funkciu prvého predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR).
Vedúcim Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky sa stal 15. júna 2004, po vymenovaní Ivana Gašparoviča do funkcie prezidenta Slovenskej republiky.
Politická kariéra Milana Čiča sa začala v roku 1961, kedy vstúpil do KSČ, ktorej členom bol do marca 1990.
Po novembrových udalostiach bol v rokoch 1990 až 1991 členom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), no po založení Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) v roku 1991 sa stal jeho členom a v hnutí zotrval do roku 1993.
V roku 2000 sa Milan Čič neúspešne pokúsil o návrat do politiky v Strane demokratického stredu. V roku 2001 sa neúspešne uchádzal o funkciu predsedu bratislavského VÚC a v roku 2006 o funkciu sudcu Ústavného súdu SR.
Milan Čič bol ženatý, má dve deti a 3 vnúčatá.
zdroj: www.prezident.sk, sk.wikipedia.org
Pred smútočné zhromaždenie vystúpil aj predseda vlády Robert Fico. Podľa premiéra si Milana Čiča zapamätáme ako dôstojného, vzpriameného, pokorného a oddaného. „Takto chcem, aby ste natrvalo zostali v našich srdciach,“ vyhlásil Fico.
Podľa jeho slov bol Čič mužom, ktorý patril k architektom nového štátu a novej demokratickej ústavy a ústavného súdu. „Nezabudneme, akou osobnosťou bol akademik Milan Čič pri stavbe katedrály samostatného Slovenska,“ pokračoval Fico. Podľa neho bol u Čiča talent v zhode s charakterom. „Osobné ambície ste podriaďovali na prospech celku národným a štátnym záujmom vlasti,“ uviedol.
Pri rakve prvého predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky vystúpila s príhovorom aj jeho súčasná predsedníčka Ivetta Macejková. Milan Čič podľa jej slov založil tradíciu ústavného súdu na Slovensku, ktorou sa doteraz riadi ústavný súd. Na zádušnej omši, ktorú celebroval farár z Čunova Marián Červený, sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška, viacerí členovia vlády ako aj niektorí opoziční politici.
Vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky a niekdajší predseda slovenskej vlády Milan Čič zomrel v piatok 9. novembra krátko po 10:00 vo veku 80 rokov v nemocnici na bratislavských Kramároch. Čiča ešte koncom októbra hospitalizovali na neurochirurgii, kde ho aj operovali.