KÁHIRA 3. decembra (WEBNOVINY) – Profesijné združenie egyptských sudcov v nedeľu oznámilo, že jeho členovia odmietajú vykonávať dohľad nad referendom o návrhu novej ústavy, ktoré prezident Muhammad Mursí vypísal na 15. decembra.
Klub s celoštátnou pôsobnosťou tak urobil po tom, ako najvyšší súdny orgán v krajine vstúpil do časovo neohraničeného štrajku na protest proti nátlaku zo strany Mursího podporovateľov.
Tí počas víkendu obkľúčili sídlo Najvyššieho ústavného súdu v Káhire a zabránili mu tak rozhodnúť o legitímnosti ústavodarného zhromaždenia s prevahou islamistov, ktorú opozícia spochybňuje. Ešte v stredu vstúpil do štrajku aj egyptský Kasačný súd, ktorý je druhým najvyšším orgánom tamojšieho súdnictva.
Egyptskí sudcovia tradične dohliadajú na plebiscity, aby im dali pečať zákonnosti, v prípade nadchádzajúceho referenda sa však rozhodli pre bojkot. Okrem sporného charakteru samotnej ústavy je dôvodom otvorený konflikt s Mursím, ktorý v novembri rozšíril svoje právomoci na úkor súdov, a to aj vo veci rozhodovania o osude ústavodarného zboru.
Zvyšujúce sa napätie medzi prezidentom a sudcami polarizuje egyptskú spoločnosť a vyústilo do najväčšej politickej krízy v krajine od júnového nástupu Mursího do funkcie.
Nová ústava by mala nahradiť dočasnú „ústavnú deklaráciu“ prijatú bývalým vojenským vedením krajiny po páde režimu Husního Mubaraka začiatkom minulého roka. Liberálna a kresťanská opozícia kritizuje najmä unáhlenosť procesu ako aj konkrétne články dokumentu. Spochybňuje aj legitímnosť ústavodarného zhromaždenia, keďže o jeho zložení rozhodoval dnes už neexistujúci parlament s prevahou islamistov.