DAKAR 24. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 126-tisíc obyvateľov severného Mali muselo od polovice januára opustiť svoje domovy pre násilné zrážky medzi vládnymi silami a miestnymi Tuarégmi, ktorí už niekoľko desaťročí neúspešne bojujú za autonómiu.
V piatkovom vyhlásení to uvádza Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí Organizácie Spojených národov (OCHA), ktorý odhaduje, že okolo 61 400 Malijčanov je vysídlených v rámci krajiny a ďalších 65-tisíc našlo útočisko v Alžírsku, Burkine Faso, Mauritánii a Nigeri. Úrad navyše eviduje najmenej 7563 prípadov, keď sa občania Nigeru žijúci v Mali museli v dôsledku konfliktu vrátiť do vlasti.
„Hostiteľské vlády a viaceré organizácie začali vysídlencom a utečencom poskytovať pomoc – prístrešie, vodu a hygienické zariadenia, potraviny a vzdelávanie,“ píše sa vo vyhlásení OCHA. Podľa neho to však nestačí, keďže celý sahelský región momentálne čelí vážnej potravinovej kríze v dôsledku sucha a zlej úrody.
Povstanie Tuarégov na severe Mali v uplynulých týždňoch opäť naberá na sile, pričom ide o najväčšiu ofenzívu od roku 2009. Bojovníci od polovice januára uskutočnili útoky na viaceré mestá, kde údajne pozabíjali desiatky ľudí. Odhaduje sa, že na území Alžírska, Burkiny Faso, Líbye, Nigeru a Mali žije dokopy 1,5 milióna Tuarégov.
Tí v rámci boja za svoje sebaurčenie a vytvorenie samostatného štátu uskutočnili od 60. rokov minulého storočia viacero povstaní. Mnohí Tuarégovia sa zúčastnili aj na minuloročnej ozbrojenej vzbure proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, po jeho páde sa však vrátili naspäť do svojich krajín.