BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Bieloruskí pozorovatelia, ktorí dohliadali nad zákonnosťou sobotňajších parlamentných volieb, hodnotia ich priebeh ako dobrý až veľmi dobrý.
„Napriek tomu misia zaznamenala niekoľko nedostatkov a nepravidelností súvisiacich s rôznymi volebnými postupmi a rátaním hlasom, taktiež s prístupom k samotnému pozorovaniu,“ informovala vedúca pozorovacej misie Belarus Watch Anastasiya Matchanka.
V minulosti táto misia dohliadala aj na voľby v Bielorusku, Estónsku, Gruzínsku, Írsku, Lotyšsku, Litve, Nórsku, Poľsku, vo Švédsku a na Ukrajine.
V sobotu na území celého Slovenska navštívilo 29 bieloruských pozorovateľov 227 volebných miestností. Ako uviedla Matchanka, členovia okrskových komisií neboli plne informovaní o právach a funkcii pozorovateľov.
„Pozorovateľom bol prístup do niektorých volebných miestností zakázaný, jednému tímu bolo odopreté pozorovať otváraciu procedúru,“ uviedla Matchanka.
Niektoré komisie vyžadovali od pozorovateľov povolenia, aj keď legislatíva nehovorí o žiadnom písomnom dôkaze oprávnenia. Rovnaký prístup nasledoval aj pri sčítavaní hlasov, niektorým skupinám pri tejto procedúre prítomnosť nepovolili.
„Misia považuje za podstatnú vec špecifikovať postavenie pozorovateľa a vypracovať štandardný prístupový odznak, aby sa vyhlo odmietnutiu vstupu pozorovateľov do volebných miestností,“ poznamenala Matchanka.
Misia tiež konštatuje, že viacerým členom volebných komisií chýbali odznaky a menovky, čo pozorovateľom spôsobovalo problémy pri ich identifikácii. Podľa pozorovateľov nie všetci členovia mali dostatočný tréning, rovnaké vedomosti o volebných procesoch.
V niektorých prípadoch komisie neprešli žiadnym špeciálnym tréningom, čo bolo špecifické pre vidiecke oblasti. Zaznamenali aj prípady nedostatočného počtu volebných kabínok.
„Umiestnenie volebných kabínok nezabezpečovalo vždy tajnosť hlasovania, preferencie voličov mohli byť viditeľné ostatným,“ tvrdí Matchanka. V niektorých prípadoch od voličov vôbec nevyžadovali identifikačný preukaz, v ďalších sa voliči preukázali pasom namiesto občianskeho preukazu.
Štandardné nebolo podľa Bielorusov ani zapečatenie volebných urien. „Nie vždy boli pečiatka a podpisy členov komisie prítomné na pečati, v iných volebných miestnostiach sa počet podpisov odlišoval. Niekedy boli pečate použité na upevnenie urien k podlahe,“ povedala Matchanka.
Hlasovacie miestnosti boli zriedkavo zabezpečené bezbariérovým prístupom. Sčítanie vo väčšine prípadov prebehlo bezproblémovo, i keď misia konštatuje, že nie všetky procedúry boli striktne dodržané.