Americký prezident Joe Biden sa počas úvodných dní v Bielom dome snaží položiť základy dobrých vzťahov s lídrami susedných štátov – Kanady a Mexika.
Financie by mali získať najmä tri štáty
Práve mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil pozornosť, keď vyhlásil, že mu Biden v telefonickom rozhovore prezradil zámer vynaložiť 4 miliardy dolárov na pomoc stredoamerickým krajinám.
Finančné prostriedky by mali získať predovšetkým Honduras, Salvádor a Guatemala, odkiaľ pre nestabilnú politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu utekajú tisíce migrantov cez Mexiko do USA.
Johnson chce obchodnú dohodu s USA, Biden však najskôr investuje do zamestnanosti v krajine
López Obrador a Biden sa zhodli na tom, že v otázke prisťahovalectva bude potrebné zaoberať sa základnými príčinami migrácie obyvateľstva.
Sklamanie zo zastavenia výstavby ropovodu
Kanadský premiér Justin Trudeau tento týždeň vyslovil sklamanie z Bidenovho kroku, ktorým zrušil povolenie na výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, proti ktorému viac ako desaťročie bojujú environmentalisti a organizácie pôvodných amerických obyvateľov.
Ropovod by mal v prípade dokončenia dopravovať ropu z kanadskej provincie Alberta cez Montanu, Južnú Dakotu, Nebrasku, Kansas a Oklahomu až na pobrežie Texaského zálivu.
Čína verí v lepšie vzťahy s USA, Bidena vyzýva na spoluprácu prospešnú pre obe strany
Trudeau však podotkol, že nepripustí, aby rozdielne názory s Bidenom na túto tému spôsobili napätie v kanadsko-amerických vzťahoch.
„Nie vždy to bude dokonalé zosúladenie s USA. Oveľa viac sa zameriavame na hodnoty a ciele. Veľmi sa teším na spoluprácu s prezidentom Bidenom,“ skonštatoval Trudeau.