Bez pomoci Západu by bola Červená armáda v ťažšej situácii, uviedli veľvyslanci pripomínajúci si výročie SNP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
slovenskí vojaci
Takmer 400 vojakov zložilo vojenskú prísahu v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Piatok, 22. september, 2023. Foto: Ozbrojené sily Slovenskej republiky, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Bez pomoci Západu by Červená armáda bola v zásadne inej a značne ťažšej situácii. V spoločnom vyhlásení to uviedli piati veľvyslanci, ktorí si pripomínajú 80. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP).

Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali veľvyslanec Českej republiky Rudolf Jindrák, veľvyslanec Francúzskej republiky Pascal Le Deunff, veľvyslanec Rumunska Calin Fabian, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker a veľvyslanec Spojených štátov Amerických Gautam Rana. Ako vyhlásili, SNP bolo reakciou Slovákov na neprávosť, teror a zverstvá páchané okupantmi.

Skutočná povaha slovenskej duše

„SNP odhalilo skutočnú povahu slovenskej duše, ktorá nadovšetko miluje slobodu,“ uviedli veľvyslanci a ocenili preto množstvo podujatí, ktoré sa pri príležitosti 80. výročia SNP konajú po celom Slovensku.

Sú podľa nich spomienkou na hrdinský čin miestneho odporu voči autoritárskemu a okupačnému nacistickému režimu. Veľvyslanci rovnako vyzdvihli, že počas ich ciest po Slovensku nachádzajú väčšie či menšie pamätníky SNP, a že takmer v každom meste námestia a ulice nesú prívlastok SNP.

Sovietsky naratív histórie

„SNP bolo jednou z najväčších operácií odporu proti nacizmu v Európe. A napriek tomu, že nebolo vojensky úspešné, aj keď dokázalo odolávať obrovskej presile okupantských síl celé dva mesiace a podporovať spojencov tým, že odklonilo tisíce nacistických jednotiek z iných miest frontu, historicky má obrovský význam. Pomohlo postaviť Slovensko na stranu víťazov druhej svetovej vojny,“ zdôraznili veľvyslanci v spoločnom vyhlásení a pokračovali, že sa nedá ubrániť zamysleniu nad tým, ako sa títo muži a ženy povstania cítili.

„Samozrejme, že museli byť odvážni, odhodlaní a z dnešného pohľadu možno až nerozvážni. Ale určite sa museli aj báť a dúfať, že niekto im predsa len pomôže. Dúfať, že na svete sú ľudia, ktorí im predsa musia prísť na pomoc,“ uviedli veľvyslanci. Komunistický režim po roku 1948 presviedčal ľudí podľa veľvyslancov o sovietskom naratíve histórie, a vymazal zmienky o západných spojencoch.

Úloha československej exilovej vlády

„Ale história je nekompromisná a objektívna pravda napokon vždy vyjde najavo. Ľudia dnes vedia, že bez pomoci Západu by Červená armáda, so všetkou svojou odvahou bola v zásadne inej a značne ťažšej situácii,“ pripomenuli veľvyslanci s tým, že Spojené kráľovstvo a USA pomáhali Slovensku tonami vojenského materiálu, zdravotníckych zásob, spravodajskou podporou, ale aj priamym zapojením vojakov a kománd z operácií ako Windproof, Amsterdam a Daves v okolí Banskej Bystrice. Veľvyslanci pripomenuli, že aktívne pôsobili aj Česi, Francúzi, Rumuni a ďalšie krajiny.

„Nezabúdajme na úlohu československej exilovej vlády v Londýne a jej ministra obrany Rudolfa Viesta, ktorý priletel z Anglicka, aby velil 1. československej armáde na Slovensku. Nezabúdajme na Čechov a Slovákov, ktorí bojovali v britskom kráľovskom letectve RAF proti Luftwaffe zo vzduchu, a s partizánmi a armádou pod velením generála Viesta na zemi,“ uviedli veľvyslanci a spomenuli aj francúzske jednotky a partizánov, ktorí bojovali proti nacistickej presile v okolí Vrútok a Strečna.

Zabúdať podľa nich netreba ani na rumunskú armádu, ktorá počas rokov 1944 a 1945 pomohla oslobodiť Slovensko, a ktorej bojovníci sú pochovaní aj na vojenskom cintoríne vo Zvolene.

Túžba po slobode

„V tomto boji za slobodu a proti tyranii a útlaku vidieť prvé pohyby veľkej demokratickej aliancie, ktorej sú dnes Slováci, Američania, Briti, Francúzi, Česi, Rumuni a ďalší členmi, Aliancie NATO, ktorá nám poskytuje kolektívnu záruku vzájomnej podpory a bezpečnosti pred akýmkoľvek nepriateľom,“ zdôraznili veľvyslanci a doplnili, že na príklade SNP je vidno rovnaký impulz túžby po slobode, ktorá dnes vedie krajiny k podpore Ukrajiny v jej boji proti ruským okupantom.

„SNP zostáva symbolom hrdinskej minulosti Slovenska, majákom pre súčasnosť a vzorom do budúcnosti. Nikdy nezabudneme,“ uzavreli veľvyslanci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Calin FabianGautam RanaNigel BakerPascal Le DeunffRudolf Jindrák
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy