BRUSEL 13. decembra (WEBNOVINY) – Belgicko si v pondelok pripomenulo už 180 dní bez vlády odvtedy, ako voliči 13. júna rozhodli o zložení nového parlamentu. Jadrom problému sú spory flámskych strán, ktoré žiadajú väčšiu autonómiu pre holandsky hovoriacich obyvateľov, a Valónov, ktorí to odmietajú s odôvodnením, že by to viedlo k rozpadu etnicky, nábožensky a jazykovo rozdelenej krajiny.
Líder víťaznej Novej flámskej aliancie (N-VA) v pondelok v rozhovore pre nemecký časopis Der Spiegel dokonca hovoril o tom, že Belgicko ako také jednoducho ako krajina prestalo fungovať a označil ho za „choré“. „Presne preto Belgicko už nefunguje. Je to krajina, ktorá zlyhala,“ vyhlásil Bart de Wever. Ten pre Flámov požaduje väčšiu autonómiu nielen v politickej ale napríklad aj v daňovej oblasti. Francúzsky hovoriacich socialistických politikov zastupujúcich Valónov zároveň obvinil z blokovania „citlivých“ reforiem. Na De Wevera pred časom apeloval aj samotný kráľ Albert II. a vyzval ho, aby našiel kompromis, s ktorým by súhlasilo všetkých 7 strán zúčastnených na tvorbe vlády. Valónski socialisti však vyhlásili, že návrhy De Wevera sú „nevyvážené a provokačné“.
Belgické predčasné parlamentné voľby sa konali v júni po rozpade vládnej koalície premiéra Yva Leterma, z ktorej vystúpila kľúčová politická strana Open – Flámski liberálni demokrati (Open-VLD). Odchodom z vlády strana protestovala proti tomu, že belgické valónske a flámske strany sa nedokázali dohodnúť na novom prerozdelení právomocí na predmestiach Bruselu.