BELEHRAD 8. septembra (WEBNOVINY) – Srbská vláda v stredu pozmenila text svojej rezolúcie o Kosove, ktorou sa má už vo štvrtok zaoberať Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov. Dôvodom sú námietky zo strany Európskej únie. Tá Belehradu už dávnejšie pohrozila, že v prípade, ak by Srbsko trvalo na pôvodnom návrhu rezolúcie, môže to ohroziť vzájomné vzťahy. Prezident Boris Tadič však v stredu potvrdil, že kompromis „v žiadnom prípade nehovorí o uznaní nezávislosti Kosova„. Presné detaily zmien v srbskom návrhu zatiaľ nie sú známe.
Zástupcovia VZ OSN začnú vo štvrtok diskutovať o návrhu rezolúcie o budúcom statuse Kosova. Autorom textu je Srbsko a jeho iniciatíva prichádza len necelé dva mesiace po tom, ako Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu rozhodol o tom, že vyhlásenie kosovskej nezávislosti nebolo v rozpore s medzinárodným právom. Belehrad sa prijatím novej rezolúcie snaží zvrátiť verdikt ICJ a definitívne vyriešiť status svojej bývalej provincie. Voči srbskému návrhu sa však ešte predtým, než sa o ňom začalo diskutovať na pôde OSN, začala ozývať čoraz silnejšia kritika. Najostrejšie sa proti textu rezolúcie ohradila Európska únia.
Kosovo medzitým ústami svojho premiéra Hashima Thaciho vyhlásilo, že Srbsku sa novú rezolúciu na pôde Valného zhromaždenia OSN nepodarí presadiť. „Zaznamenáme ďalší úspech,“ vyjadril sa ešte v auguste Thaci. „Zosúlaďujeme všetky kroky s našimi medzinárodnými partnermi a srbskú rezolúciu na Valnom zhromaždení OSN porazíme,“ myslí si premiér.
Priština vyhlásila odtrhnutie od Srbska vo februári 2008. Nezávislosť Kosova zatiaľ uznalo 70 krajín sveta vrátane Spojených štátov a väčšiny členských krajín EÚ. Spomedzi členov únie Kosovo doteraz neuznali len piati – Slovensko, Grécko, Cyprus, Španielsko a Rumunsko. Srbsko trvá na tom, že Kosovo je a navždy zostane jeho provinciou. V tomto názore má Belehrad silného spojenca najmä v Rusku.
SITA/AP/AFP