BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Viac ako 1 000 kňazov a bohoslovcov sa prihlásilo na celoslovenskú púť kňazov a bohoslovcov, ktorá sa uskutoční vo štvrtok v národnej svätyni – Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Spolu s veriacimi oslávia Jubilejný Rok Sedembolestnej Panny Márie.
Celebrovať bude aj Stanislav Zvolenský
Program púte sa začne o 10:00 modlitbou posvätného ruženca. Pokračovať bude prednáškou generálneho vikára Nitrianskej diecézy Petra Brodeka a svätou omšou spojenou zo zasvätením kňazov. Omšu bude celebrovať bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský a s homíliou sa prihovorí kňazom, bohoslovcom a pútnikom pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach. Naplánovaný je akatist a možnosť zúčastniť sa na prehliadke bazilikou pod vedením biskupa Jozefa Haľka.
Púť je súčasťou prípravy na septembrové vyvrcholenie Jubilejného roka v Šaštíne. Príprava spočíva v 9-mesačnej novéne, pričom každý mesiac má svoju vlastnú tému. Tie vo svojich príhovoroch rozoberajú kňazi v kostoloch. Základným cieľom tematického roka je primknúť sa bližšie k Ježišovi s Pannou Máriou a podľa jej vzoru. Dôvodom vyhlásenia Jubilejného roka je 450. výročie od prvého zázraku na príhovor Panny Márie v Šaštíne a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za Patrónku Slovenska pápežom Pavlom VI.
Socha Sedembolestnej Panny Márie dodnes zázračne lieči
Mestečko Šaštín – Stráže je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Počas tureckých vojen sochu preniesli do blízkeho zámku a uschovali. Tu bola do začiatku 18. storočia, keď ju v roku 1710 znova uložili do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši.
V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.