WASHINGTON 21. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama varuje sýrsky vládny režim, že prípadné použitie chemických zbraní v krajine by znamenalo prekročenie pomyselnej čiary, ktoré by zmenilo jeho prístup k riešeniu tamojšieho konfliktu.
Podľa jeho slov, ktoré odzneli na pondelňajšom brífingu v Bielom dome, Washington zatiaľ nechystá vojenskú intervenciu v Sýrii, situáciu v krajine však „veľmi starostlivo sleduje a má pripravenú celú škálu rezervných plánov“.
„Malo by nesmierne následky, ak by sme začali pozorovať pohyb na fronte chemických zbraní alebo ich použitie… Výrazne by to zmenilo moje kalkulácie,“ povedal Obama pred novinármi.
„Nateraz som nenariadil, aby do tejto situácie vstúpila armáda, ale tá záležitosť okolo chemických a biologických zbraní je rozhodujúca. Je to otázka týkajúca sa nielen Sýrie, ale aj našich blízkych spojencov v regióne vrátane Izraela,“ dodal americký prezident, podľa ktorého USA nemôžu dopustiť „situáciu, keď sa chemické alebo biologické zbrane dostávajú do rúk nesprávnych ľudí“.
Sýrsky vládny režim údajne disponuje chemickými ako aj biologickými zbraňami, podľa vyjadrenia jeho predstaviteľov ich však použije iba v prípade „vonkajšej agresie“.
Násilnosti v Sýrii sú na každodennom poriadku
Opozícia chce sformovať prechodnú vládu
Sýrska národná rada, najvplyvnejšia opozičná sila zastupujúca Sýrčanov, sa v súčasnosti zaoberá otázkou sformovania prechodnej vlády.
V utorok to povedal jej líder Abd al-Bassít Sajda. Vyjadril sa tak po stretnutí s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.
„Je to proces, ktorý si vyžaduje veľa konzultácií. Nesmieme postupovať príliš rýchlo, ale Sýrska národná rada sa to pokúsi dosiahnuť tak skoro, ako to len pôjde,“ povedal Sajda. Na otázku možného vytvorenia exilovej vlády odpovedal, že prioritou je sformovanie vlády vo vnútri krajiny.
V Moskve sýrsky vicepremiér Kadrí Džamíl v utorok povedal, že rezignácia prezidenta Baššára al-Assada nemôže byť podmienkou rozhovorov s opozíciou. Dodal však, že „akékoľvek problémy môžu byť prediskutované. Sme dokonca pripravení hovoriť o tejto otázke,“ čím prvýkrát naznačil možnosť al-Asadovho odchodu.
Sýrsky vicepremiér Kadrí Džamíl na tlačovej konferencii v Moskve reagoval na vyhlásenie amerického prezidenta Baracka Obamu.
„Priama vojenská intervencia v Sýrii nie je možná a ktokoľvek o nej rozmýšľa, smeruje ku konfrontácii širšej než hranice Sýrie,“ povedal Džamíl. Podľa slov vicepremiéra sú Obamove hrozby určené predovšetkým na medializáciu.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa po stretnutí so sýrskym vicepremiérom opätovne postavil na stranu Sýrie a medzinárodné spoločenstvo varoval pred zásahom do vnútorných záležitostí krajiny vrátane vojenskej intervencie.
Zahraniční „hráči“ by mali podľa neho len vytvoriť podmienky na začatie mierových rokovaní. „Nemala by tam byť žiadna intervencia zvonka,“ zdôraznil Lavrov.