WASHINGTON 10. mája (WEBNOVINY) –
Obama má podporu homosexuálneho diplomata
Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle vo štvrtok privítal vyjadrenia Baracka Obamu o podpore pre uzákonenie homosexuálnych sobášov.
Westerwelle, ktorý netají svoj vzťah s osobou rovnakého pohlavia, tak podľa svojich slov „urobil nie len z osobného pohľadu, ale aj v mene nemeckej vlády“, keďže to „korešponduje s politikou“ kabinetu kancelárky Angely Merkelovej.
V Nemecku pritom stále nie sú homosexuálne partnerstvá na právne rovnakej úrovni ako tradičné manželstvá. „Je to odvážny krok,“ dodal šéf nemeckého rezortu diplomacie na adresu šéfa Bieleho domu.
Takzvané registrované partnerstvá v poslednom čase uzákonilo viacero amerických štátov.
„Práve som vyhodnotil, že pre mňa osobne je dôležité, aby som do toho išiel a ubezpečil, že si myslím, že osoby rovnakého pohlavia by mali mať možnosť uzatvoriť manželstvo,“ povedal Obama v rozhovore pre spravodajskú stanicu ABC News.
Prezident však zdôraznil, že túto otázku by si mali upravovať jednotlivé štáty tak, ako je to aj v súčasnosti. Obama v rozhovore nezabudol zdôrazniť, že je „praktizujúci kresťan,“ a preto chápe, že mnoho obyvateľov má na kontroverznú tému odlišný názor.
„Správajte sa k ostatným tak, ako chcete, aby sa správali oni k vám,“ odcitoval Obama pasáž z Biblie.
Prezidentove slová nezostali bez odozvy a už krátko po ich zverejnení na ne reagovalo mnoho svetových politikov a aktivistov.
Viac európskych lídrov by malo nasledovať príklad amerického prezidenta Baracka Obamu a podporiť sobáše párov rovnakého pohlavia. Na Obamove vyhlásenie takto reagovala komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová. „Každý zamilovaný pár by mal mať možnosť zosobášiť sa v celej Európe,“ napísala na stránke Twitter. Dodala, že Obama v tejto súvislosti prejavil „silné vodcovstvo“.
Téma partnerstiev osôb rovnakého pohlavia je v USA kontroverzná a obyvatelia sú v nej ostro rozdelení na dva približne rovnako veľké tábory.
V Európe je situácia podobná. Manželstvá párov rovnakého pohlavia povoľuje len päť z 27 členských krajín EÚ – Holandsko, Belgicko, Švédsko, Portugalsko a Španielsko. Ostatné krajiny poskytujú homosexuálnym párom iné možnosti právnych zväzkov.