WASHINGTON 19. októbra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama prijal v utorok v Bielom dome talianskeho premiéra Mattea Renziho, ktorý presadzuje v Taliansku ústavnú reformu, a vyzval Európu, aby prijala smelé opatrenia na posilnenie hospodárskeho rastu.
Obama podporil Renziho pred rozhodujúcim referendom o ústavnej reforme, ktoré sa bude v Taliansku konať 4. decembra, informovala tlačová agentúra DPA. Podľa Renziho reforma prinesie Taliansku väčšiu politickú stabilitu.
Trump pochlebuje Putinovi, Obama je republikánmi znepokojený
„Nadchádzajúce referendum o modernizácii talianskych politických inštitúcií je niečo, čo Spojené štáty veľmi podporujú, pretože sme presvedčení, že to pomôže urýchliť cestu Talianska k energickejšej, dynamickejšej ekonomike a že to prinesie pohotovejší politický systém,“ pokračoval Obama.
Súčasne vyjadril nádej, že Renzi zostane vo svetovej politike. „Myslím si, že Matteo je stelesnením novej generácie vedenia, nielen pre Taliansko, ale tiež pre Európu,“ vyhlásil Obama.
Taliansky premiér aj zažartoval
Kritici talianskej reformy sa obávajú, že návrh priveľmi posilní vládu a obmedzí demokratické kontroly a rovnováhu.
Renzi označil hlasovanie za boj proti „byrokracii“ a vyjadril očakávanie, že hlasovanie za ústavnú reformu posilní nielen Taliansko, ale pomôže tiež presadiť štrukturálne reformy v Európskej únii. Za neuveriteľné označil skutočnosť, že v Taliansku sa za 70 rokov vymenila vláda vyše 63-krát.
Taliansky premiér si zažartoval, keď povedal, že svet a dokonca aj Taliansko venuje viac pozornosti novembrovým prezidentským voľbám v USA.
Očakáva sa, že Renzi podá demisiu, ak voliči ústavnú reformu v referende odmietnu, čo by vyvolalo vládnu krízu s neistým výsledkom. Jednou z možností je, že by sa v predčasných voľbách dostalo k moci euroskeptické Hnutie piatich hviezd.
Pochválil Renziho za ekonomické reformy
Obama podával v utorok na počesť Renziho v Bielom dome svoju poslednú štátnu večeru vo funkcii prezidenta. Keď vítal Renziho s manželkou v Bielom dome, s úsmevom povedal, že „to najlepšie sme si nechali nakoniec“.
S Renzim sa v utorok dohodli na potrebe podporiť dopyt, investície a infraštruktúru po britskom rozhodnutí vystúpiť z EÚ.
Bez dôrazu na hospodársky rast, ktorý vráti ľudí do pracovného procesu, bude ekonomická „krehkosť“ Európy pokračovať, povedal Obama. Pochválil Renziho za ekonomické reformy a dodal, že dohoda o transatlantickom obchodnom partnerstve by mohla podporiť zamestnanosť a inovácie v USA aj v Európe.
Prezident USA a taliansky premiér rokovali aj o medzinárodných snahách v boji proti klimatickej zmene, terorizmu a koalícii proti Islamskému štátu, ako aj o utečeneckej kríze v Európe. „Nikdy nesmieme zabudnúť, že Ameriku vybudovali imigranti a že je vďaka imigrantom silnejšia,“ uviedol Obama spomínajúc, že USA pomáhali formovať aj imigranti z Talianska.
Predtým si na oficiálnom privítaní na Južnom trávniku Bieleho domu vyjadrili vzájomne obdiv. Renzi povedal, že Obamu budú dejepisné knihy chváliť, a Obama označil Renziho za „partnera, s ktorým máme spoločné predstavy“.