Po tom, ako českí poslanci vo štvrtok večer odmietli ďalšie predĺženie núdzového stavu, bude v piatok vláda premiéra Andreja Babiša riešiť ďalší postup. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, podľa ktorého sa ministri mimoriadne stretnú na poludnie. Súčasný núdzový stav sa tak v Česku skončí o polnoci v nedeľu 14. februára.
Ministri by mohli napríklad niektoré opatrenia „preradiť“ pod zákon o ochrane verejného zdravia. O takejto možnosti hovoril počas týždňa minister vnútra Jan Hamáček, pričom však zároveň upozornil, že viaceré takéto nariadenia by sa následne mohli stať predmetom súdnych sporov a hrozí, že budú zrušené.
Vyhlásiť by mohli stav nebezpečenstva
Vláda by tiež mohla teoreticky aj po nesúhlase Poslaneckej snemovne vyhlásiť nový núdzový stav, to však označil za problematické Hamáček aj ústavní právnici, ktorých oslovila redakcia TN.cz.
„Podľa mňa by to bolo protiústavné. Podľa článku 6 ústavného zákona o bezpečnosti môže vláda vyhlásiť núdzový stav na 30 dní a predĺžiť (ho) so súhlasom Poslaneckej snemovne. To nie je možné obchádzať tým, že vláda vyhlási nový núdzový stav,“ vyjadril sa právnik Jan Wintr.
Viac o téme: Koronavírus
Babiš žiada opozíciu o podporu predĺženia núdzového stavu, v Česku hrozí kolaps zdravotníctva
Na čo najrýchlejšie riešenie situácie vyzvali vládu po nepredĺžení núdzového stavu Snemovňou aj hejtmani. Časť z nich pritom už počas štvrtka oznámila, že ak predĺženie núdzového stavu neprejde, vyhlásia vo svojich krajoch stav nebezpečenstva. Tento krok im umožní vyhlasovať opatrenia na regionálnej úrovni. Spraviť tak chcú hejtmani Karlovarského, Libereckého, Stredočeského, Olomouckého a Pardubického kraja, ku ktorým sa pripojil aj pražský primátor.
Nebudú môcť obmedzovať podnikanie
Premiér má na piatok 12. februára naplánované aj pravidelné stretnutie s prezidentom Milošom Zemanom, kde by sa mali tiež zaoberať najnovším vývojom situácie.
Spolu s núdzovým stavom by sa mala v Česku skončiť aj platnosť viacerých opatrení. Vláda totiž bez neho nemôže obmedzovať podnikanie. Otvoriť tak budú môcť reštaurácie, obchody i služby a prestane platiť aj zákaz nočného vychádzania a zhromažďovania. Naďalej však zostanú v platnosti opatrenia ako nosenie rúšok vo verejných priestoroch alebo povinná karanténa.