BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Tvorcovia a tvorkyne oscarovej snímky Smrť čaká všade (2008) zareagovali na žalobu bývalého príslušníka americkej armády Jeffreyho S. Sarvera, ktorý ich ešte začiatkom marca tohto roku obvinil, že hlavná postava snímky vznikla podľa neho. Informoval o tom magazín Hollywood Reporter. Sarver tvrdí, že scenárista Mark Boal napísal „prakticky všetky situácie“ vo filme podľa jeho zážitkov, a slovné spojenie „the hurt locker,“ ako film nazvali, údajne tiež pochádza z jeho úst.
Tvorcovia a tvorkyne snímky, vrátane distribučnej spoločnosti Summit Entertainment, režisérky a producentky Kathryn Bigelow, Boala a ďalších, sa podľa očakávaní odvolali na Prvý dodatok Ústavy Spojených štátov zaručujúci slobodu slova. Napadli tiež Sarverovo tvrdenie o porušení dohody s tým, že neexistovala žiadna priama dohoda medzi ním a žalovanými v tomto prípade. Čo sa týka citovej ujmy, ktorú Sarver podľa žaloby utrpel, filmári a filmárky uviedli, že na to neexistuje dosť dôkazov. Časť odpovede je zameraná na spochybnenie toho, či je New Jersey vhodné miesto na riešenie tohto sporu. Žiadna zo strán v New Jersey nesídli a jediné spojenie s týmto štátom je, že Sarver v ňom kedysi žil a film bol v ňom distribuovaný.
Tvorcovia a tvorkyne snímky o tíme amerických pyrotechnikov pracujúcich v Iraku veria, že Kalifornia je na vyriešenie sporu vhodnejšia. Podľa Hollywood Reporter, zrejme chcú použiť takzvaný anti-SLAPP krok. SLAPP je skratka pre „strategic lawsuit against public participation“, teda žalobu so zámerom cenzurovať, zastrašovať a umlčať kritikov a kritičky množstvom právnych krokov až dovtedy, kým od svojej kritiky neupustia. Kalifornský zákon anti-SLAPP umožňuje takúto žalobu napadnúť.
SITA