CANBERRA 13. augusta (WEBNOVINY) – Austrália zvažuje možnosť, že sa stane členom koalície, ktorá od vlaňajšieho septembra podniká v Sýrii letecké útoky proti extrémistickej organizácii Islamský štát. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie austrálskeho premiéra Tonyho Abbotta.
Austrálske bojové lietadlá F/A-18 Super Hornet, štartujúce zo základne v Dubaji, od októbra minulého roku bombardujú ciele IS v severnom Iraku. Austrália však vyslala svoje lietadlá a vojenských poradcov do Iraku na žiadosť Spojených štátov a vlády v Bagdade. Koaličných útokov na ciele Islamského štátu v Sýrii sa doteraz odmietala zúčastniť, pretože neuznáva vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
„Zatiaľ čo legitímnosť toho, či sa útoky konajú v Sýrii alebo v Iraku, je rozdielna, morálnosť je rovnaká,“ povedal Abbott na margo prípadnej účasti Austrálie v leteckom ťažení proti IS v Sýrii. Právny základ austrálskej angažovanosti v Sýrii spochybňuje aj opozičná Labouristická strana, ktorá však súhlasí s účasťou Austrálie na koaličných útokoch proti IS v Iraku.
Video: Debili, nadával Lavrov pri riešení boja s islamistami
Lavrov: Za revolúcie na Blízkom Východe môže Islamský štát
Nálety koalície na Islamský štát mohli zabiť 1200 civilistov
Sýrske mesto zasiahli nálety, útočiť mali jednotky Asada
USA chcú cvičiť sýrskych povstalcov, sľubujú vzdušnú podporu
NATO podporilo útoky Turecka proti Islamskému štátu
„Myslím si, že bez jasného právneho základu a bez jasného plánu by bolo veľmi nebezpečné vysielať Austrálčanov na jedno z najnebezpečnejších miest na svete,“ uviedla podpredsedníčka opozičných labouristov Tanya Pliberseková.
Austrálska vláda môže vyslať svoje bojové lietadlá do Sýrie aj bez súhlasu parlamentu, avšak politické rozbroje by podľa agentúry Reuters mohli oslabiť podporu nového ťaženia v Sýrii zo strany austrálskej verejnosti.
Členmi koalície, ktorá pod vedením Spojených štátov od 22. septembra 2014 podniká v Sýrii letecké útoky proti Islamskému štátu, sú Bahrajn, Jordánsko, Kanada, Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Turecko.