PEKING 20. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zverejnila kvalifikačné limity zabezpečujúce priamy postup do finálových súťaží v technických disciplínach na MS 2015 v Pekingu.
U mužov je v kladive, kde v sobotnej kvalifikácii štartuje aj slovenský adept na finále Marcel Lomnický, limit 77,00 m – presne ako pred dvoma rokmi v Moskve a pred štyrmi v Dägu. Kladivár banskobystrickej Dukly hodil v tomto roku trikrát viac ako je limit, no s najväčšou pravdepodobnosťou na postup medzi 12 najlepších nebude nutné hodiť 77 m.
Atléti si v Číne krátia chvíle, fyzioterapeut sa nezastaví
Pistorius zatiaľ ostáva vo väzení, ministerstvo našlo dôvod
Coe sa stal šéfom svetovej atletiky, vo voľbách zdolal Bubku
Hrašnová už hodila za limit
V trojskoku žien s Danou Velďákovou zaručuje účasť v boji o medaily kvalifikačných 14,25 m, čo je o 5 cm menej ako na MS 2013. Zverenka trénera Radoslava Dubovského má na konte v tomto roku 14,27 m. V diaľke žien sa Jana Velďáková bude pasovať s kvalifikačným limitom 675 cm, jej sezónne maximum je o 7 cm slabšie.
V kladive žien znamená finálovú istotu 72,50 m, slovenská rekordérka Martina Hrašnová hodila v sezóne zatiaľ najviac 74,21 m na začiatku mája v japonskom Kawasaki. Vo výške mužov znamená finálovú istotu 231 cm, čo je presne halový „osobák“ Matúša Bubeníka z februárovej Banskobystrickej latky. Oštepársky limit u mužov je 83,00 m, čo je o 49 cm viac ako tohtosezónne maximum Patrika Žeňúcha.
Do finále postúpia všetci, čo splnia kvalifikačný limit. Ak ich bude menej ako dvanásť, tak tucet finalistov doplnia ďalší s najlepšími výkonmi z kvalifikácie.
Slováci nie sú bez šance
„Limity sú viac-menej podľa očakávania, teda tak, aby organizátorov nezaskočil vysoký počet finalistov. Mňa osobne neprekvapili a myslím si, že ani našich pretekárov a trénerov,“ komentoval hodnotu kvalifikačných limitov šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Pri optimálnom stave majú naši atléti reálnu šancu na postup. Samozrejme, až preteky ukážu, čo je optimálny stav, a aká bude realita, pretože v športe teórie veľakrát neplatia.“
Štvrtkovú technickú poradu otvoril dosluhujúci prezident IAAF Lamine Diack. „Organizátori nás upozornili, že pripravujú pompézne otvorenie šampionátu, čo si viem predstaviť, keďže už moskovské pred dvoma rokmi mala skoro olympijský rozmer. A Čína je ešte megalomanskejšia,“ poznamenal Pupiš.
Šéftrénera prekvapila informácia, že nie všetci vytrvalci budú končiť preteky na štadióne. Pre maratóncov s časom nad 2:45 h, chodcov na 20 km nad 1:45 h a päťdesiatkárov nad 4:20 h bude pripravený provizórny cieľ mimo štadióna.
Chodec Kučmín ešte berie lieky
Z pohľadu zdravia je na tom výškar Matúš Bubeník, ktorého pobolievalo hrdlo, už dobre, no s chodcom Antonom Kučmínom to nevyzerá dobre aj vzhľadom na to, že štartuje už v nedeľu 23. augusta a stále berie antibiotiká.
„Maratónkyňa Katarína Berešová mala menšie bolesti v lýtku a kolene, ale vyzerá to tak, že fyzioterapeut Denis Freudenfeld ju dal do poriadku. Spolu s lekárom Antonom Hajmássym odvádzajú naozaj skvelú prácu,“ pochválil Martin Pupiš prácu svojich kolegov z realizačného tímu.
výška: 231 (muži) – 194 (ženy)
žrď: 570 – 460
diaľka: 815 – 675
trojskok: 17,00 – 14,25
guľa: 20,65 – 18,30
disk: 65,00 – 63,00
kladivo: 77,00 – 72,50
oštep: 83,00 – 63,50