Asi sme rozhodcom nesympatickí, konštatuje Golonka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GLEN HANLON
Tréner Slovenska Glen Hanlon (uprostred) počas zápasu základnej A skupiny Rusko - Slovensko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Bratislava, 3. máj 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Od roku 1959, keď sa prvýkrát predstavil na svetovom šampionáte v rodnom meste, až po MS 1969 v Štokholme patril k najvýraznejším postavám vtedajšieho svetového hokeja. Obdivuhodný bojovník, pohotový strelec, tvorca hry a úžasný vodca vtedajšieho československého mužstva. Prvý rodák zo Slovenska s kapitánskym „céčkom“ na československom hokejovom drese.

Neopakovateľný Jozef Golonka. Kde sa v časoch najväčšej slávy objavil, tam – obrazne povedané – horel ľad pod korčuľami. Momentálne sedemdesiattriročný veterán s obdivuhodným darom reči, ktorý v súčasnosti so záujmom sleduje výkony svojich nástupcov – tentoraz už v slovenskom národnom výbere.

„Osobne si myslím, že sa ešte nič nedeje. Zo základnej skupiny sme postúpili, tak to bolo naplánované. Pochopiteľne, že nám budú chýbať tie body, ktoré sme si mohli zo skupiny zobrať ďalej. Žiaľbohu, taký je hrací model tohto šampionátu,“ reagoval 134-násobný československý reprezentant a autor 82 gólov na medzištátnej scéne na otázku, aké pocity v ňom prevládajú po utorkovom bratislavskom zápase v základnej A-skupine MS 2011 Slovensko – Rusko (3:4).

Hlavný rozhodca pískal fauly, no len jednému mužstvu

Jozef Golonka bol povestný aj tým, že nikdy nemal v láske rozhodcov. Ako hráč a tréner musel s nimi vždy diskutovať, dohadovať sa, za čo si vyslúžil mnoho osobných trestov. A takým zostal aj teraz na staré kolená. „Trochu som zostal prekvapený tým, aké rozhodnutia robil hlavný rozhodca. Osobne si myslím, že tie fauly boli. Ale rovnaké fauly boli aj na druhej strane a tie neboli rovnako potrestané. Naše mužstvo sa muselo dlho brániť početnej prevahe ruského súpera, čo hráčov stálo veľa síl, ktoré im potom veľmi chýbali v úplnom závere zápasu,“ tvrdil Jozef Golonka.

„My sme presilovky nezužitkovali, im sa podarilo využiť jednu presilovku. Toto vyrovnanie na 3:3 bol podľa mňa rozhodujúci moment súboja. Pochopiteľne, tým hokejistom, ktorí hrajú v oslabeniach, už v závere dochádzali sily. Pretože stále sa museli brániť. A to stojí veľa psychických i fyzických síl,“ nezaprel Jozef Golonka v sebe večného kritika rozhodcov.

Na naše mužstvo je stále iný meter

Dokedy som veril, že môžeme v tomto meraní síl bodovať? Dovtedy, kým nám nezačali vylučovať hráčov ako na bežiacom páse… Mne to bolo jasné, že je zle, keď sme v druhej tretine hrali oslabení o dvoch hráčov, potom zasa o jedného… Keď tak dlho hrajú iba traja, alebo štyria, je zle. Ale to nie je prvýkrát, čo sa nám toto stalo na veľkom turnaji. Buď sme tým rozhodcom nesympatickí alebo čo…

Ja tomu nerozumiem, na naše mužstvo je stále iný meter. Podľa mňa chlapci urobili v tomto dueli všetko, čo bolo v ich silách. V takomto dôležitom zápase však musíš mať aj trochu športového šťastia – a to nám v utorok večer chýbalo. Hra nášho mužstva bola veľmi dobrá. Myslím si, že Rusom sme sa v mnohých činnostiach nie iba vyrovnali, ale boli sme aj lepším tímom.“

Vyrovnanosť mužstiev, výborní brankári

Podľa Jozefa Golonku, ktorý v niekdajšej spoločnej lige odohral za 14 sezón 330 majstrovských zápasov a dal 298 gólov, už v súčasnosti mužstvá na MS nepredvádzajú také gólové hody ako v minulosti. Dôvodom skromnejšej streleckej produkcie nie je neschopnosť zakončovateľov, ale vyspelosť a športové majstrovstvo súčasných hokejových brankárov.

Hokej
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Vo všeobecnosti padá menej gólov ako v minulosti. Preto sú tie výsledky na MS veľmi tesné. A nie iba na tomto šampionáte, ale aj v NHL alebo KHL. Dnes výsledky 9:0 a podobne vysoké rozdiely sú veľkou vzácnosťou. Na tohtoročnom šampionáte majú nemecký brankár Endras a Švéd Fasth stále 100-percentnú úspešnosť, zatiaľ všetko chytili. Je ich plná bránka, ťažko sa im dávajú góly. Dnes môžete hokejového brankára prekonať iba nejakým vydareným tečom, alebo priamou strelou pod hornú žŕdku. V súčasnom rýchlom hokeji však na to nie je v podstate ani čas, stretnutia sa hrajú vo veľmi rýchlom tempe.

Ešte sa dá uspieť pri dobre technicky urobenom samostatnom nájazde, ale to je už všetko,“ definoval Jozef Golonka dôvody, prečo napríklad aj Slováci v troch doterajších vystúpeniach na MS 2011 neprekročili trojgólovú normu na jeden zápas.

Okrem troch všetci z Vancouveru

„Brankári sú výborní, preto padá málo gólov. My máme na týchto majstrovstvách sveta okrem troch hokejistov všetkých, ktorí hrali na ZOH 2010 vo Vancouveri. Tam sa vedeli strelecky presadiť a tu im to nejde… Ale netreba zabúdať na jednu dôležitú vec: súperi o nich vedia a dávajú si na nich veľký pozor. Vedia, že sú nebezpeční strelci a osobne ich bránia. V NHL hrajú za rok 90 duelov, tam sa to nedá každý zápas. Na MS je však tých stretnutí menej a súper urobí všetko pre to, aby ubránil najlepších strelcov z toho – ktorého tímu a tým eliminoval ich silnú stránku. V NHL sa hrala osobná obrana voľakedy na Gretzkého, prípadne na Ovečkina. Na tých hráčov, ktorí boli najlepší v tejto súťaži. Tu sa osobne bráni omnoho pozornejšie ako v NHL,“ vysvetlil Jozef Golonka príčiny nižšej streleckej produkcie najofenzívnejších veličín z klzísk NHL v slovenskom drese.

Skúsený hráč a tréner, ktorý pri hokeji zažil vzostupy a pády, v súvislosti s nepresnou streľbou Demitru a spol. upozornil aj na iný jav. Podľa neho pod ich doterajšie výkony na MS sa negatívne nepodpísala iba aklimatizácia, ale najmä veľké očakávania.

Iba góly

„Naši ľudia chcú vidieť iba góly. Stále ich ženú dopredu. Stále je medzi ľuďmi veľké nadšenie. To je veľký nápor na všetkých hráčov. V Kanade nie sú pod takým tlakom ako doma. Preto bol aj Vancouver veľkým úspechom. Na vlaňajšej olympiáde neboli pod takým tlakom. Bolo to ďaleko… Tam sa im hralo dobre, produkovali svoju hru a dosiahli veľký úspech. Doma sú však vo veľmi zložitej situácii.

Obecenstvo od nich chce iba góly, góly a góly. Lebo sú veľmi populárni. Hráč chce niečo urobiť, ale už mu to tak nejde ako vtedy, keď je v pokoji a nie je pod veľkým tlakom. Vonku, ďaleko od vlastných fanúšikov sa im hrá oveľa lepšie,“ tvrdil stredný útočník, ktorý počas dlhej kariéry hral na troch olympiádach a na ôsmich svetových šampionátoch.

Od Hanlona sa hráči naučia iba angličtinu,

Golonka nie je presvedčený o kvalitách súčasného kormidelníka národného výberu Glena Hanlona. „Jediné čo sa od neho môžu hráči naučiť je angličtina,“ citoval v pondelok 73-ročného Bratislavčana web periodika Bild.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Golonka