Angličanka Consi Taylor si v britskej sieti supermarketov Sainsbury´s kúpila balenie banánov. Po príchode domov zistila, že ich koža je posiata drobnými pavúkmi, ktoré ústav na výskum škodlivého hmyzu vyhodnotil ako smrteľne jedovaté.
Matka dvoch detí si kúpila trs fairtrade banánov z Kolumbie v miestnej predajni za jednu libru. Keď sa do jedného z nich doma zahryzla, všimla si, že na koži banánu sú zvláštne fľaky. Drobné bodky najprv pripísala výsledkom pomliaždenia, na šupke si však vzápätí všimla malé biele hniezdo. „Z banánov sa vyrojili pavúky, ktoré sa rozliezli po stole, koberci i po mojej ruke. Zvreskla som, bolo to strašné,“ uviedla 29-ročná žena.
Banány okamžite odniesla naspäť do predajne, kde jej ako náhradu škody ponúkli poukaz v hodnote desiatich libier na ďalší nákup. Žena však trvala na tom, aby živočíchy identifikovali. Fotografiu poslala do špecializovaného ústavu na výskum škodlivého hmyzu, ktorý jej okamžite nariadil evakuáciu bytu pre vysoké riziko smrteľného uštipnutia.
Išlo o brazílskych pavúkov druhu phoneutria, ktoré Guinnessova kniha rekordov v roku 2010 umiestnila na prvé miesto zoznamu najjedovatejších pavúkov sveta. Často sa ukrývajú práve v banánových trsoch a vyskytujú sa najmä v Južnej a Strednej Amerike. Jed týchto pavúkov, ktoré sú známe aj ako potulné či banánové pavúky, je 30-násobne silnejší ako jed štrkáča. Obsahuje neurotoxín, ktorý spôsobuje srdcovú arytmiu, vysoký krvný tlak, zvracanie, paralýzu svalov a dýchacie problémy vedúce k zaduseniu. Hoci jed nadobúda plnú silu až u dospelých jedincov, žene nariadili okamžitú dezinfekciu celého domu.
Angličanka sa spolu s manželom, trojročným synom a štvormesačnou dcérou ihneď presťahovala do hotela, kým jej londýnsky dom počas troch dní profesionálne vydezinfikovali. „Spoločnosť, ktorá hubí škodcov, nám oznámila, že každá živá vec v našom dome je teraz už mŕtva, stále však mám obavy. Mám rada banány, ale v obchode sa k nim už rukou nepriblížim, bude mi ich musieť kupovať manžel,“ uviedla Angličanka.
Supermarket sa rodine ospravedlnil, namiesto pôvodného poukazu na desať libier im zaplatil odškodné v hodnote tisíc libier. „Vykonávame prísne kontroly dovezeného tovaru vo všetkých fázach – od jeho zberu až po prepravu. Ide o ojedinelý prípad,“ uviedla spoločnosť v písomnom ospravedlnení.
www.dailymail.co.uk