BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Diskriminácia Rómov a Rómok zostávala naďalej rozšírená a Európska komisia pokračovala v konaní vo veci porušenia predpisov proti Slovensku pre diskrimináciu rómskych žiakov a žiačok v školách.
Vyplýva to z výročnej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorú agentúre SITA poslala Kristina Kironska. V správe zároveň uvádzajú, že Súdny dvor Európskej únie zamietol žalobu Slovenska proti povinným kvótam na premiestnenie ľudí na úteku.
Obavy z etnickej diskriminácie
V januári na Slovensku predstavili nové nástroje prevencie kriminality s cieľom zvýšiť policajnú prítomnosť v rómskych osadách. Nové nástroje prevencie vyvolali obavy mimovládnych organizácií z etnickej diskriminácie. V septembri podalo Európske centrum pre práva Rómov občianskoprávnu žalobu proti ministerstvu vnútra za porušenie antidiskriminačného zákona pre zvýšenú policajnú prítomnosť v rómskych osadách.
Problém kriminality v rómskych osadách je čiastočne problémom sociálnym, tvrdí poslanec Paška
Ako príklad AI uvádza prípad, keď zverejnilo Európske centrum pre práva Rómov video, na ktorom príslušníci policajného zboru obuškami napádajú rómske obyvateľstvo počas policajného zásahu v obci Zborov 16. apríla 2017. Nebolo zrejmé, že by obyvatelia a obyvateľky kládli odpor alebo sa dopúšťali násilia. Policajný prezident v máji vyhlásil, že viacero aspektov danej akcie vyzerá neprimerane. V júli otvorilo ministerstvo vnútra vyšetrovanie prípadu.
Plány na komplexnú reformu
Konanie vo veci porušenia predpisov, ktoré v roku 2015 spustila Európska komisia proti Slovensku pre systematickú diskrimináciu a segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní, stále pokračuje. Ministerstvo školstva v marci uviedlo, že sa pripravujú plány na komplexnú reformu. Snahy zaviesť reformu do politík a praxe sú odložené na neurčito. Novely školského zákona z 2015 mali iba obmedzený dopad.
Nepodarilo sa im vyrovnať sa so systematickým nadmerným zastúpením rómskych detí v špeciálnych školách a v triedach pre deti s ľahkým postihnutím. Bežné základné školy nemali dosť ľudských ani finančných zdrojov, aby vyriešili segregáciu rómskych žiakov a žiačok, vytýkajú z AI Slovensku vo výročnej správe.
Matovič chce poslať rómske deti povinne do škôlky a ľudí z osád do fabrík
Ľudskoprávna organizácia v správe upriamila pozornosť aj na to, že Súdny dvor EÚ v septembri zamietol žalobu Slovenska a Maďarska z roku 2015 proti schéme povinného rozdeľovania ľudí na úteku, ktorá má za cieľ rozdeľovať ľudí na úteku z členských štátov EÚ, ako je Grécko či Taliansko.
Náhly príliv vysídlených osôb
Súdny dvor rozhodol, že inštitúcie EÚ môžu prijať dočasné opatrenia potrebné na efektívnu a rýchlu reakciu na krízovú situáciu, ktorú charakterizuje náhly príliv vysídlených osôb. Ku koncu roka 2017 relokovalo Slovensko iba 16 žiadateľov a žiadateliek o azyl z celkového prideleného počtu 902.
Prezident Kiska vníma rómsku otázku ako jeden z najpálčivejších problémov Slovenska
Výročná správa Amnesty International dokumentuje stav ľudských práv vo svete za rok 2017. Päť regionálnych prehľadov a prehľad 159 krajín a území podávajú svedectvo o utrpeniach, ktoré prežívajú mnohí, či už je to pre konflikty, vysťahovanie, diskrimináciu alebo útlak. Správa však informuje aj o tom, že v niektorých oblastiach zaznamenali významný pokrok v posilnení a zabezpečení ľudských práv.