Vlastník malého závodu na výrobu slnečnicového oleja v Bulharsku obvinil amerických vojakov, že mu ju nelegálne obsadili počas vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO). Marin Dimitrov v stredu novinárom povedal, že na osoby zodpovedné za incident z 11. mája podal žalobu.
Simulované obsadenie
Počas manévrov Swift Response 2021 vojaci zo 173. výsadkovej brigády, ktorá má základňu v Taliansku, simulovali obsadenie a zabezpečenie nefunkčnej leteckej základne Češnegirovo v južnom Bulharsku, pričom mali vypratať bunkre a ďalšie stavby.
Rusko rozmiestni na západe krajiny ďalších vojakov, majú čeliť hrozbám zo strany NATO
Jedenásteho mája americkí vojaci vošli a vyprázdnili budovu vedľa základne, o ktorej si mysleli, že je súčasťou výcvikovej oblasti, vyjadrila sa vo vyhlásení americká armáda s tým, že napokon vyšlo najavo, že tam boli bulharskí civilisti pracujúci v súkromnom podniku. „Počas interakcie sa nestrieľalo zo žiadnej zbrane,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Vyvolalo to napätie
Bulharský prezident Rumen Radev sa vyjadril, že je „absolútne neprijateľné, aby vojenské jednotky, či už sú súčasťou bulharských alebo zahraničných ozbrojených síl, ohrozovali život a pokoj bulharských občanov“.
Bieloruskí predstavitelia majú obmedzený vstup do centrály NATO, budú ich brať ako návštevníkov
„Cvičenia na bulharskom území s účasťou našich spojencov by mali zvýšiť pocit bezpečia a dôvery v kolektívnu obranu, namiesto toho, aby vyvolali napätie medzi Bulharmi,“ dodal.
Veľvyslanectvo USA sa ospravedlnilo
Americké veľvyslanectvo v Bulharsku sa za incident ospravedlnilo podniku a jeho zamestnancom.
„Z týchto cvičení sa vždy učíme a príčinu tejto chyby podrobne vyšetrujeme. Zavedieme prísne postupy, aby sme jasne definovali oblasti výcviku a zabránili takémuto druhu incidentov v budúcnosti,“ uviedla ambasáda v stanovisku.
Viacnárodné manévre Swift Response 2021 viedla ozbrojená armáda a uskutočnili sa v Estónsku, Bulharsku a Rumunsku za účasti viac ako 7 000 výsadkárov z 10 krajín NATO.