Americkí poslanci rokujú o strope pre štátny dlh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PENIAZE
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 31. júla (WEBNOVINY) – Americkí poslanci majú v nedeľu na programe dosiahnuť dohodu, ktorá by na poslednú chvíľu zdvihla strop pre štátny dlh USA o 2,8 bil. USD a poskytla by finančným trhom ubezpečenie, že USA sa vyhnú situácii, v ktorej by nemohli plniť svoje záväzky.

Perspektíva toho, že dohoda je na dosah, sa zlepšila po tom, ako lídri demokratov a republikánov opätovne spustili uviaznuté rokovania s Bielym domom a líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell povedal, že je optimista.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid odložil kľúčové procedurálne hlasovanie o zvýšení horného limitu pre štátny dlh o 12 hodín na nedeľu na jednu popoludní (19:00 SELČ), čím obom stranám poskytol dodatočný čas na dopracovanie podrobností pred tým, ako sa otvoria ázijské trhy. Vláda USA hovorí, že ak sa limit pre štátny dlh, ktorý je teraz na úrovni 14,3 bil. USD, nezvýši do utorka, ministerstvo financií nebude mať dostatok hotovosti na to, aby platilo všetky účty.

Moody’s vláde dôveruje

Dohoda, o ktorej sa rokuje, by znamenala zvýšenie stropu pre požičiavanie si vlády do roku 2012 a zároveň zníženie výdavkov o rovnakú sumu v priebehu najbližších desiatich rokov. Prvý balíček škrtov v sume 1 bilióna USD poslanci v podstate už dohodli. Ďalší balíček úsporných opatrení v objeme 1,8 bilióna USD odporučí osobitný výbor, ktorý vymenuje Kongres. Politická paralýza v otázke, ako zvýšiť limit pre požičiavanie si vlády a zároveň znížiť zadlženie USA, vyvolala situáciu, ktorá ohrozuje hodnotenie úverovej spoľahlivosti americkej vlády. Zníženie ratingu USA by mohlo ekonomiku krajiny opäť dostať do recesie.
Barack Obama
Foto: SITA/AP

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s však v piatok uviedla, že predpokladá, že rating USA potvrdí na najvyššom stupni.

Upozornila však, že ratingu na stupni Aaa pravdepodobne pridelí negatívny výhľad, čo bude znamenať, že zo strednodobého hľadiska bude existovať riziko jeho zníženia. Závisieť to bude od výkonu americkej ekonomiky v roku 2012 a od perspektívy budúcich opatrení na redukciu deficitu verejných

Moody’s ďalej uviedla, že vychádza z toho, že americká vláda bude svoje dlhopisy naďalej splácať, hoci poslanci do 2. augusta nezvýšia limit na vládny dlh.

„Príjmy budú určitý čas viac ako primerané na to, aby sa platby uhrádzali, hoci iné výdavky sa výrazne znížia,“ uviedla agentúra vo svojej správe.

Moody’s poznamenala, že prvá platba úrokov z dlhopisov v sume 31 mld. USD je splatná až 15. augusta. Agentúra nepredpokladá, že USA nebudú schopné plniť svoje záväzky 4. augusta, kedy budú splatné štátne pokladničné poukážky v hodnote 59 miliárd USD, pretože nie je pravdepodobné, že by ministerstvo financií nenašlo kupcov na ich refinancovanie.

Strop pre štátny dlh USA prvýkrát zaviedli v roku 1917, pričom vtedy ho stanovili na sumu 11,5 miliárd USD. Od marca 1962 ho celkovo zdvihli 74-krát. Za funkčného obdobia prezidenta Ronalda Reagana strop zvýšili 18-krát a počas vlády Georgeea W. Busha 7-krát. A nie je to prvýkrát, čo sa USA nachádzajú na pokraji neschopnosti plniť si svoje záväzky. Aj v roku 1979 dlhový limit zvýšili na poslednú chvíľu. Vtedy však išlo o jeho navýšenie iba na sumu 830 miliárd USD.

(1 EUR = 1,4260 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama