LONDÝN 25. mája (WebNoviny.sk) – Britských predstaviteľov v stredu nahnevalo, že americký denník New York Times zverejnil policajné fotografie z miesta bombového útoku v Manchestri, ktorých únik majú údajne na svedomí americké tajné služby. Polícia anglického metropolitného grófstva Veľký Manchester následne zastavila výmenu informácií so Spojenými štátmi.
Premiérka Theresa Mayová sa bude podľa očakávania o tejto záležitosti rozprávať s prezidentom USA Donaldom Trumpom, keď sa s ním stretne na summite NATO v Bruseli.
Aktualizované: Atentátnik z Manchestru bol pred útokom v Düsseldorfe, cez Prahu nešiel
Fotografie podľa expertov zachytávajú rozbušku, kovové matice a skrutky a modrý batoh britskej značky Karrimor, v ktorom mohla byť bomba uložená. Tieto snímky boli zverejnené deň po tom, ako do amerických médií uniklo meno samovražedného bombového útočníka, a to proti vôli polície v britskom Manchestri.
Považujú to za úplne neprijateľné
„Sme rozzúrení. Toto je úplne neprijateľné,“ povedal zdroj z britskej vlády a dodal, že „o tejto záležitosti budú britskí predstavitelia diskutovať so svojimi americkými kolegami na každej príslušnej úrovni“.
Britský Národný protiteroristický policajný kontrolný úrad tiež vydal zriedkavé pokarhanie a uviedol, že tieto úniky narúšajú vyšetrovanie útoku na popovom koncerte v Manchestri z noci na utorok, keď bolo zabitých 22 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.
Niekoľko hodín pred zverejnením fotografií povedala britská ministerka vnútra Amber Ruddová pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4, že americké úniky „sú rozčuľujúce“.
Zverejnili aj nákres miesta zločinu
„Úprimne povedané, britská polícia veľmi jasne vyhlásila, že chce mať pod kontrolou tok informácií, aby ochránila priebeh vyšetrovania a zaistila si moment prekvapenia,“ uviedla ministerka. „Takže je rozčuľujúce, ak informácie unikajú z iných zdrojov, a našim priateľom som veľmi jasne povedala, že sa to už nesmie opakovať,“ dodala Ruddová.
Ariana Grande po útoku v Manchestri prerušila európske turné
Denník New York Times zverejnil aj nákres miesta zločinu, ktorý ukazoval, kde ležali telá – väčšina z nich bola v kruhu okolo bodu, kde stál samovražedný bombový útočník. Denník napísal, že sila výbuchu vymrštila trup útočníka mimo tohto kruhu smerom ku vchodu do haly, kde sa konal koncert, a že šrapnel z bomby prenikol kovovými dverami.
Prvé analýzy naznačujú, že bomba bola vyrobená premyslene a starostlivo, hoci veľkosť a typ použitej výbušniny ešte nie je známy, dodal denník. New York Times však neuviedli, kde získali tieto informácie.
Britov nahneval aj francúzsky minister
Britov okrem USA nahneval aj francúzsky minister vnútra Gérard Collomb, ktorý vyhlásil, že predpokladaný páchateľ pondelkového útoku v britskom Manchestri „nepochybne prešiel Sýriou“. Collombov výrok, ktorý zaznel v stredu vo vysielaní televíznej stanice BFMTV, v Británii okamžite označili za „hrubú chybu“, informovala v stredu večer BFMTV.
„Polícia a bezpečnostné služby majú obvykle dobrý dôvod na to, aby okamžite nezverejňovali tieto informácie v médiách,“ kritizoval francúzskeho ministra britský denník The Guardian.
Denník spresnil, že dôvodom, prečo britská polícia tieto informácie s partnerskými krajinami síce zdieľala, ale nezverejnila, bola snaha neupozorniť a nevyplašiť prípadných komplicov predpokladaného páchateľa a ľahšie im tak prísť na stopu.