Ako hodnotíte výsledok prezidentských volieb v USA?
Američania väčšinovou podporou pre Baracka Obamu v boji o prezidentský úrad vsadili na istotu. Prekvapenie sa nekonalo. Tak ako sa očakávalo, rozhodol zisk v kľúčových štátoch (swing states). Romneymu sa z nich podarilo vyhrať len v Severnej Karolíne, čo nemohlo stačiť.
Tesne pred voľbami sa veľa špekulovalo o tom, že vyzývateľ Romney má reálnu šancu proti Obamovi uspieť. Prekvapil Vás výsledok?
Obama napriek niektorým hodnoteniam vyhral pomerne presvedčivým spôsobom. Potvrdzuje to, že Romney bol pre väčšinu Američanov príliš veľká neznáma, z ktorej plynuli väčšie obavy ako očakávania.
Veľa sa hovorí o tom, čo by mal staronový prezident riešiť ako prvé. V tejto súvislosti sa spomína na prvom mieste vysoká nezamestnanosť či obrovský dlh krajiny. V čom budú podľa Vás nasledujúce štyri roky iné?
Dlh a ekonomické problémy sú samozrejme témou, ktorá bude asi rezonovať najviac. Práve v tomto sa prezidentskí kandidáti azda najviac programovo líšili. Bude zaujímavé sledovať, ako sa staronový prezident zhostí pokračovania v presadzovaní svojho programu, keďže v druhom volebnom období už nebude pod takým veľkým tlakom. Čo je však kľúčové, Obama bude musieť naďalej čeliť rozdelenému Kongresu, keďže Snemovňa reprezentantov ostala republikánska a Senát demokratický. Z pohľadu celkového rozdelenia politických síl sa tak v USA v podstate nič nezmenilo.
Vo svete dnes rezonuje viacero kríz. Dianie v krajinách severnej Afriky, Blízkeho východu či Afganistane budú asi naďalej zamestnávať výrazne americkú administratívu.
V zahraničnopolitickom ohľade nie je Obama v jednoduchej situácii. Situácia v Iráne či v Sýrii si žiada jasnú politiku a jasné kroky, takže svet bude také očakávať. O to viac, že Romney mal v tomto veľmi vyhranený postoj. Výzvou podobne ostáva i dokončenie procesu sťahovania vojakov z Afganistanu a ďalšie postoje k tejto krajine.
Čo môže Obamovo zvolenie priniesť pre Európu a Slovensko?
Nech by vyhral ktokoľvek, veľký dopad na vzájomné vzťahy s Európou by to nemalo. Tie sú štandardne dobré, napriek tomu, že v uplynulom období sa Obamovi vyčítal akýsi strategický odklon od Európy smerom k iným regiónom. Bez ohľadu na to, Obamove znovuzvolenie bude znamenať pokračovanie v tej komunikácii, prevažne pozitívnej a konštruktívnej, ktorá prebiehala doteraz. Ale čo je najdôležitejšie, žiadny americký prezident európske problémy nevyrieši. Európa si ich musí vyriešiť predovšetkým sama.