PERTH 8. januára (WEBNOVINY) – Americkí tenisti sa stali víťazmi 23. ročníka Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe. O šiestom americkom triumfe v histórii tejto súťaže rozhodli vo finále proti Belgicku v záverečnej miešanej štvorhre Bethanie Matteková-Sandsová a John Isner, ktorí si poradili s dvojicou Justine Heninová, Ruben Bemelmans 6:1, 6:3. Po dvojhrách bol stav finále, ktorému sa v perthskom Burswood Dome prizeralo 8564 divákov, nerozhodný 1:1. Belgičanov poslala do vedenia Justine Heninová, ktorá zdolala Bethanie Mattekovú-Sandsovú 7:6 (6), 6:3. O vyrovnanie sa postaral John Isner víťazstvom nad Rubenom Bemelmansom 6:3, 6:4. Šampióni si okrem cieľovej spoločnej prémie 240 000 AUD odnášajú z Perthu aj špeciálne tenisové loptičky ozdobené diamantmi.
Američania sú historicky najúspešnejším tímom Hopmanovho pohára. Z desiatich finálových účastí vyťažili už šesť celkových triumfov, naposledy predtým sa radovali v sezóne 2008 zásluhou Sereny Williamsovej a Mardyho Fisha. Belgičania sa vo svojej šiestej účasti na tomto neoficiálnom svetovom šampionáte miešaných reprezentačných družstiev pokúšali získať premiérový titul, ale neuspeli. Pôvodne nemali vo finále ani štartovať, ale Srbov do rozhodujúceho súboja o prvenstvo nepustilo zranenie Any Ivanovičovej. Podľa pravidiel súťaže museli z finálového súboja odstúpiť. „Bola som prvýkrát na tomto turnaji a som príjemne prekvapená. Boli tu výborní hráči na čele s Djokovičom či Heninovou a výborne zorganizovaný turnaj. Keď som prvýkrát videla loptičky s diamantmi, hneď som si pomyslela, že je to asi najkrajšia trofej na celom okruhu. Verím, že všetci si tento turnaj užili tak ako ja,“ komentovala ženská polovička víťazného amerického dua Matteková-Sandsová. „Vďaka Bethanie sme tento titul získali. Viackrát ma svojimi výkonmi podržala a celkovo to bola s ňou príjemná skúsenosť,“ uviedol ďalší 25-ročný víťazný debutant Isner.
Sedemnásobná grandslamová šampiónka a bývalá svetová jednotka Heninová sa v prvom dueli finálového dňa dosť potrápila s Mattekovou-Sandsovou (58. v rebríčku WTA Tour), ktorá jej dlho vzdorovala a v druhom sete dokonca viedla 3:1. Od tohto momentu však Heninová súperke nepustila ani gem a z 19 loptičiek získala 18. „Spočiatku som sa ťažšie rozbiehala, bol to nejaký mentálny blok. Pôvodne som ani nepomyslela na to, že si v Perthe ešte môžem zahrať nejaký zápas. Skutočne dobre som odohrala až posledných päť gemov. Súperka mi svojím húževnatým výkonom narobila problémy,“ skonštatovala Heninová. Američanov udržal v hre John Isner (19. v rebríčku ATP). Vyše dvojmetrový výborne servujúci hráč zdolal belgického outsidera Bemelmansa (178.) aj vďaka 13 esám a rýchlym brejkom v úvode oboch setov. „Odohral som ten zápas presne tak, ako som si naplánoval. Dobre som podával a využíval som šance, keď sa mi naskytli,“ podotkol Isner.
Celkovo si tohtoročné boje o Hopmanov pohár pozrelo pod strechou Burswood Dome naživo 78 242 divákov, čo je rekordný údaj v 23-ročnej histórii tohto turnaja. Celkovo trikrát – v rokoch 1998, 2005 a 2009 – sa z celkového triumfu v Perthe tešilo Slovensko. Víťazné páry tvorili Karol Kučera – Karina Habšudová, Dominik Hrbatý – Daniela Hantuchová a Dominik Hrbatý – Dominika Cibulková. Súčasťou víťaznej dvojice bývalého Československa v premiérovom ročníku 1989 bol Miloslav Mečíř.
Hopmanov pohár – finále:
USA – Belgicko 2:1 – konečný výsledok
Bethanie Matteková-Sandsová – Justine Heninová 6:7 (6), 3:6
John Isner – Ruben Bemelmans 6:3, 6:4
Bethanie Matteková-Sandsová, John Isner – Justine Heninová, Ruben Bemelmans 6:1, 6:3
Prehľad víťazov:
1989 Československo (Miloslav Mečíř, Helena Suková)
1990 Španielsko (Emilio Sánchez, Arantxa Sánchezová-Vicariová)
1991 Juhoslávia (Goran Prpič, Monica Selešová)
1992 Švajčiarsko (Jakob Hlasek, Manuela Maleevová-Fragnierová)
1993 Nemecko (Michael Stich, Steffi Grafová)
1994 Česko (Petr Korda, Jana Novotná)
1995 Nemecko (Boris Becker, Anke Huberová)
1996 Chorvátsko (Goran Ivaniševič, Iva Majoliová)
1997 USA (Justine Gimelstob, Chanda Rubinová)
1998 Slovensko (Karol Kučera, Karina Cíleková-Habšudová)
1999 Austrália (Mark Philippoussis, Jelena Dokičová)
2000 JAR (Wayne Ferreira, Amanda Coetzerová)
2001 Švajčiarsko (Roger Federer, Martina Hingisová)
2002 Španielsko (Tommy Robredo, Arantxa Sánchezová-Vicariová)
2003 USA (James Blake, Serena Williamsová)
2004 USA (James Blake, Lindsay Davenportová)
2005 Slovensko (Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová)
2006 USA (Taylor Dent, Lisa Raymondová)
2007 Rusko (Dmitrij Tursunov, Naďa Petrovová)
2008 USA (Mardy Fish, Serena Williamsová)
2009 Slovensko (Dominik Hrbatý, Dominika Cibulková)
2010 Španielsko (Tommy Robredo, María José Martínezová-Sánchezová)
2011 USA (John Isner, Bethanie Matteková-Sandsová)