BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Najčastejšími trestami za jazdu pod vplyvom alkoholu je podmienečné odsúdenie a zákaz šoférovania.
Trest hrozí aj Slotovi
Trest za jazdu pod vplyvom alkoholu hrozí v prípade dokázania viny aj niekdajšiemu predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Ten čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ktoré vzniesol poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Čadca, uviedol žilinský policajný hovorca Radko Moravčík.
Podľa medializovaných informácií bývalého šéfa národniarov minulý týždeň zadržali policajti pre podozrenie zo šoférovania pod vplyvom alkoholu a nezastavenie na pokyn policajtov.
Podľa informácií denníka Sme sa Slota odmietol podrobiť dychovej skúške, pričom odmietol aj krvnú Preto sa na neho hľadí, akoby mu namerali aspoň jedno promile.
Opitosť pri šoférovaní si malo odpykať povinnou prácou 311 ľudí a peňažnú pokutu dostalo 60 odsúdených. Vyplýva to zo štatistík ministerstva spravodlivosti, ktoré agentúre SITA poskytla rezortná hovorkyňa Jana Zlatohlávková.
Už rok a pol platí novela zákona o cestnej premávke, podľa ktorej sa viac ako promile alkoholu za volantom stalo trestným činom. Za jazdu s jedným promile tak hrozí ročné väzenie.
Trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa dopustia aj tí, ktorí odmietnu vyšetrenie na zistenie alkoholu, prípadne šoférujú pod vplyvom inej návykovej látky. Hrozba väzenia však nie je to jediné, čo nezodpovedných vodičov čaká. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov.
Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil. O doklady, hoci nie na doživotie, prídu šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole.
V každom prípade, ak je vodič podozrivý z toho, že pil, odmietne skúšku na alkohol, prípadne je pod vplyvom inej návykovej látky, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti. Na to vodičovi určí primeranú lehotu a počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.