Aktivisti ako banány zablokujú hraničný priechod Jarovce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jarovce
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – V banánových kostýmoch a s banánovými rakúskymi vlajkami v rukách zablokujú slovenskí a českí aktivisti v stredu 9. marca od 11:00 na štvrťhodinu hraničný priechod Bratislava – Jarovce. Na mieste si zatancujú a zaspievajú rakúsku mutáciu slávnej Banana Boat Song a vodičom, ktorí v tom čase budú na priechode, rozdajú banány s nálepkou Produce of Austria. Aktivisti tak chcú upozorniť na „monsterproces“ s 13 rakúskymi ochrancami zvierat, ktorí už vyše roka stoja pred súdom za údajné „členstvo v zločineckej organizácii“ a hrozí im päťročné väzenie. Podľa aktivistov je tento proces ako z banánovej republiky.

„Rakúskym aktivistom hrozí päť rokov za to, že nahlas protestovali a majú radikálne názory. Už rok stoja pred súdom, ktorý nemá konca, ktorý ich psychicky aj finančne ruinuje a paralyzuje v ich občianskych aktivitách. Celý tento proces je výsmechom slobode prejavu, slobode myslenia, slobode zhromažďovania a právu na spravodlivý proces,“ uviedol medzinárodný koordinátor kampane Shame on Austria Marek Voršilka.

Protest na hraničnom priechode má tiež podporiť snahy o reformu rakúskeho trestného zákona, na základe ktorého sa proces uskutočňuje. „Rakúsko sa musí rozhodnúť, či chce kráčať cestou vyspelého právneho štátu alebo cestou banánovej republiky,“ vyhlásil Voršilka. Akcia je súčasťou medzinárodnej kampane Shame on Austria, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o prípade.

Prvá banánová blokáda sa uskutočnila koncom minulého roka v Českej republike pri Mikulove a aktivisti ju plánujú postupne zorganizovať aj v ďalších krajinách susediacich s Rakúskom. Kampaň má internetové stránky www.hanbarakusku.sk s informáciami o kauze v 23 jazykoch a možnosťou odoslať protestný list rakúskym politikom. „Nemôžeme iba nečinne prihliadať tomu, ako sa pár kilometrov od našich hraníc rozmáhajú také totalitné praktiky,“ zdôraznil Voršilka.

Kontroverzný proces s rakúskymi aktivistami sa začal 2. marca 2010. Trestné stíhanie je oficiálne obhajované nutnosťou zakročiť proti útokom na majetok obchodov s kožušinami. Obžalovaní aktivisti však nie sú podľa Voršilku z útokov vinení priamo, ale na základe tvrdenia, že útoky má na svedomí zločinecká organizácia, ktorej členmi vraj sú. Kritika je namierená aj na samotný proces a jeho dĺžku. Rakúske médiá o ňom píšu ako o fraške, škandále a nočnej more rakúskej justície. Proces mal pôvodne trvať šesť mesiacov, ale už je to rok a ak by mali byť vypočutí všetci navrhovaní svedkovia, mohol by podľa Voršilku trvať až do roku 2013 a stal by sa najdlhším procesom v histórii Rakúska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať