Príťažlivý laminát
Laminátovú podlahu azda netreba ani predstavovať, keďže sa teší veľkej obľube. Poteší najmä bohatými variáciami dekorov – jej schopnosť imitovať je veľmi autentická. „Podlahy vyrobené z laminátu majú niekoľko živicových vrstiev zlisovaných na seba pomocou vysokého tlaku, čo ich radí medzi veľmi odolné materiály. Laminát možno využiť v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ale nosič musí mať ochranu proti vode s impregnáciou hrán a musí byť napevno prilepený k podlahe,“ vysvetľuje Radomír Shromáždil. Cena laminátovej podlahy sa pohybuje od niekoľko málo do niekoľkých desiatok eur za m2. Všetko závisí od kvality.
Záťažové triedy pre laminátové podlahy
21 – obytné priestory s nízkou záťažou (napríklad spálňa)
22 – stredne zaťažované obytné priestory (napríklad obývačka)
23 – podlahy do privátnych obytných priestorov, v ktorých sa nekladie vysoká požiadavka na záťaž (napríklad spálňa, chodba, kuchyňa, predsieň)
31 – podlahy vhodné do bytových, ale i priemyselných priestorov, v ktorých sa počíta s vyššou záťažou (napríklad detské či hotelové izby, konferenčné miestnosti)
32 – označuje podlahy, ktoré odolávajú bežne zaťažovaným priemyselným priestorom (napríklad kancelárie, čakárne, butiky)
33 – umožňuje ešte o niečo vyšší záťažový štandard ako trieda 32, tieto podlahy sa používajú v komerčných priestoroch (napríklad obchodné domy)
Spoločenské drevo
S drevenou podlahou sa spájajú prívlastky ako hrejivá, príjemná na dotyk, vynikne v spoločenských priestoroch, napríklad v obývačke. V porovnaní s laminátovou krytinou sa však ľahšie poškriabe. Ak má byť podlaha vystavená takému riziku, je vhodné voliť skôr tvrdšie dreviny, ako napríklad dub, buk alebo exotické dreva. Na trhu pretrváva dopyt najmä po rustikálnom vzhľade drevených podláh, ktorý vyzdvihuje krásu drevín a ich prirodzený vzor. Pri kvalitnej drevenej podlahe môžete počítať s cenou od 30 až do 150 €/m2.
Celý článok si môžete prečítať tu.