Máločo vie pokaziť zážitok z letnej grilovačky či pikniku tak, ako otrava jedlom alebo pokazený žalúdok. S potravinami sa oplatí byť opatrní, horúce letné teploty totiž pri nesprávnom postupe varenia alebo skladovania vytvárajú v potravinách živnú pôdu pre baktérie. Poradíme vám niekoľko pravidiel a rád, ktoré sa oplatí mať na pamäti.
Mäso izolujte
Ak sa chystáte na grilovačku a beriete so sebou mäso, zadovážte si chladiaci box. Mäso pred uložením doň starostlivo namarinujte a zabaľte do vzduchotesnej plastovej misky. V taške alebo chladiacom boxe mäso oddeľte od všetkých ostatných potravín – šťava zo surového mäsa by sa inak nedopatrením mohla dostať napríklad na už umytú zeleninu alebo ovocie. Ak máte chladiaci box, naplňte ho dostatkom ľadu, aby v ňom potraviny zostali čo najdlhšie čerstvé.
Dôkladná tepelná príprava
Ak grilujete mäso – napríklad kuracie časti s kosťou – pred jeho podávaním sa uistite, že je naozaj dôkladne ugrilované. Mäso sa totiž veľmi rýchlo ugriluje zvonku, ale pod povrchom a v strede môže byť ešte nedopečené alebo dokonca surové. Ak máte pred samotnou grilovačkou trochu viac času, môžete mäso čiastočne opiecť, naložiť ho do marinády a uložiť do chladničky. Mäso sa potom na grile pripraví rýchlejšie a rovnomernejšie, a navyše zostane šťavnaté.
Pravidlo 2-5-4
Pokiaľ ide o jedlo, ktoré sa pri grilovačke nezjedlo, platí pravidlo 2-5-4. Po tepelnej úprave môžeme jedlo ponechať pri izbovej teplote 2 hodiny – to isté platí pre chladené potraviny po vybratí z chladničky. Ale pozor – ak vonkajšia teplota dosahuje 32 alebo viac stupňov, nenechávajte jedlo vonku viac ako 1 hodinu. Po jej uplynutí potraviny buď zamrazte alebo dajte do chladničky.
Nádoby, v ktorých zvyšné jedlo skladujete, by nemali byť hlbšie ako 5 centimetrov. Ak je nádobka hlbšia, jedlo sa chladí príliš dlho a nerovnomerne.
Zvyšky jedla z chladničky sa odporúča zjesť do 4 dní – ak si na ne spomeniete až neskôr, treba ich vyhodiť.