BRATISLAVA 18. júla (WBN/PR) – Fakulta práva PEVŠ otvára už tretí ročník Univerzity tretieho veku. Aj v akademickom roku 2013/2014 môžu získať študujúci seniori informácie a praktické skúsenosti v oblasti práva, napríklad aj ako sa zachovať v krízových životných situáciách.
Štúdium trvá štyri semestre, počas ktorých frekventanti absolvujú prednášky z teórie práva, filozofie práva, rímskeho práva, ústavného a súkromného práva, ale aj verejného, európskeho a medzinárodného práva. Do minulého ročníka sa zapojilo 45 poslucháčov, ktorí ocenili najmä praktický význam tohto štúdia.
„Univerzita tretieho veku pôsobí lepšie ako produkty farmaceutických firiem. Tešili sme sa na každú ďalšiu prednášku. Namiesto riešenia boľavého kolena, zábudlivej hlavy, či čakania na dôchodok sme sa vždy tešili na deň, keď opäť zasadneme do lavíc a naučíme sa niečo nového. Rozhovory s právnickými kapacitami, ale aj poslucháčmi denného štúdia nás mimoriadne obohacovali. Našim nasledovníkom môžeme toto štúdium len odporúčať,“ hodnotí Katarína Ďurjak, absolventka uplynulého ročníka Univerzity tretieho veku pri PEVŠ.
Poslucháči majú k dispozícii špeciálne skriptá zostavené pedagógmi FP PEVŠ. Tie im pomáhajú orientovať sa pri riešení niektorých kritických životných situácií a poskytuje stručné návody napríklad ako si chrániť majetok, ako reagovať na korupčné správanie, ako postupovať pri týraní zo strany blízkej osoby, postup pri prevode vlastníckych práv (napr. darovanie, dedenie), ale taktiež napríklad ponúkajú postup ako sa správať, keď sa senior stane obeťou trestného činu.
Okrem prednášok majú študenti univerzity tretieho veku možnosť v rámci štúdia absolvovať aj exkurzie. V uplynulom roku absolvovali exkurziu v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica – Kráľová a v Ústave na výkon väzby Banská Bystrica.
„Spätná väzba zo strany študentov Univerzity tretieho veku jednoznačne potvrdzuje, že tento typ štúdia pre nich význam má a sú s ním spokojní. Preto sa už tešíme na ďalší ročník a veríme, našim občanom, ktorí patria k najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva, dáme cenné informácie využiteľné v krízových situáciách,“ povedal dekan FP PEVŠ, prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc.
Podmienkou prijatia na štúdium celoživotného vzdelávania je vek nad 50 rokov, úplné stredoškolské vzdelanie, alebo úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitnou skúškou a podanie prihlášky.
O PEVŠ
Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) je súkromná vysoká škola, ktorá od svojho založenia v roku 2004 patrí medzi najmodernejšie vedecko-vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. Svojim študentom poskytuje kvalitné vzdelanie na piatich fakultách (vrátane jedinej fakulty psychológie na Slovensku), v 17-tich akreditovaných študijných programoch. PEVŠ rozvíja kreativitu, podporuje moderné riešenia, výmenu vedomostí, myšlienok a informácií, rozvíja spoluprácu s prestížnymi zahraničnými univerzitami. Na PEVŠ študuje takmer 5000 poslucháčov.