BRATISLAVA 21. augusta (WBN/PR) – Hubovitou infekciou kože trpí každý štvrtý človek, častejšie muži. Neznesiteľné svrbenie môže prerásť do zápalu, horúčky a obmedzujúcich bolestí. Plesňové ochorenia sa liečia lokálne a hlavne pri nechtovej plesni je nevyhnutná komplexná liečba.
Predísť tomu môžete vhodnou prevenciou, liekmi z lekárne, ale aj účinnými babskými receptami.
Spôsobujú ju dermatofyty – hubovité mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo vrchných častiach pokožky. Prenášajú sa prostredníctvom infikovaných šupiniek kože. Najviac sa im darí na mäkkej koži medzi palcami a na chodidlách. Stačí, že máte mäkkú, popraskanú pokožku. Na kúpalisku alebo v sprche sa vaša noha dostane do kontaktu so šupinkami kože osídlenými hubami a problém je na svete. Pleseň sa prejaví začervenaním pokožky, jej olupovaním, mokvaním, neskôr sa môžu tvoriť pľuzgiere, a to všetko sprevádza svrbenie.
Približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia alebo sa liečia len čiastočne. V tomto prípade však ide o infekčné ochorenie, ktoré sa bez toho nezaobíde. Neliečená infekcia môže viesť k vzniku zápalu, bujneniu plesne aj na chodidlách a na nechtoch. Vtedy sa už väčšinou vyžaduje odstránenie postihnutého nechta a následná zdĺhavá medikamentózna liečba.
Ako sa im vyhnúť?
– dbajte na hygienu nôh a dezinfekciu obuvi
– vyhýbajte sa silónovým ponožkám
– v saune či na plavárni používajte vlastné šľapky
– po osprchovaní si nohy utrite dosucha – aj medziprstové priestory a až potom si obujte ponožky
Ako liečiť pleseň nechtov?
Roztoky a krémy sú účinné ak je postihnutie nechtov v skoršom štádiu. Teda do liečby nechtov sa sami púšťame ak je necht postihnutý len do jednej tretiny. Liečba sa musí denne opakovať pokým sa neodstráni celý postihnutý necht a nechtové lôžko nie je hladké. Na trhu je momentálne voľno predajná Canesten sada na 1. fázu liečby plesňovej infekcie nechtov. Liečba je 2-fázová. 2. Fáza – 1x denne aplikácia Canespor krému na necht. Avšak nato, aby bola úspešná, musí byť pravidelná po dobu 6 až 8 týždňov.
Masť zo sady nikdy neaplikujte na pokožku!!!
Kedy treba navštíviť lekára?
Majte na pamäti, že plesňové ochorenie nikdy neustúpi samo. Neliečená infekcia môže po čase zapríčiniť praskanie kože a vznik hlbokého bakteriálneho zápalu a nekomfortného pocitu nôh. Liečbu začnite včas. Čím skôr, tým lepšie, a tým bude aj kratšia doba k vyliečeniu.