Akčný hrdina Van Damme dnes oslavuje päťdesiatku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Van_damme
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Belgický herec a majster bojových umení Jean-Claude Van Damme sa preslávil na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia akčnými snímkami ako Krvavý šport (1988), Kickboxer (1989), Dvojitý zásah (1991) alebo Univerzálny vojak (1992). Známy je aj pod prezývkou The Muscles from Brussels, teda Svaly z Bruselu.

Jean-Claude Van Damme sa narodil 18. októbra 1960 v belgickom Sint-Agatha-Berchem ako Jean-Claude Camille François Van Varenberg. Vyrastal so sestrou Veronique v Bruseli. V detstve bol veľmi plachý a introvertný, zaujímal sa o kreslenie a športy. Ako desaťročný sa s podporou otca začal venovať karate a trénoval u Claudea Goetza, ktorý sa stal jeho majstrom karate. Neskôr sa začal venovať posilňovaniu, aby zlepšil svoju fyzickú kondíciu a prepracoval sa až k titulu Mr. Belgium v kulturistike. Ako 16-ročný začal chodiť aj na hodiny baletu, ktorému sa venoval päť rokov. Ako tvrdí, balet je umenie i jeden z najnáročnejších športov. „Ak dokážete prežiť baletný tréning, zvládnete tréning akéhokoľvek športu,“ hovorí.

V roku 1979 sa ako člen belgického národného tímu stal európskym majstrom v karate a dokonca dokázal poraziť vtedajšiu svetovú dvojku. Jeho snom bolo stať sa majstrom sveta, no svojich plánov sa po odchode z Belgicka vzdal. Fascinovaný Spojenými štátmi často cestoval cez Atlantik a v Kalifornii objavil svetoznáme fitcentrum Gold’s Gym. Ako 19-ročný si podľa tohto vzoru v Bruseli otvoril vlastné fitcentrum s názvom The California Gym. V tom čase však už bol známy svojimi schopnosťami v bojových umeniach.

Neskôr odišiel a usadil sa v Hongkongu, kde skúšal šťastie ako akčný herec. O niekoľko ďalších rokov neskôr odišiel z Hongkongu a usadil sa v Los Angeles, kde zotrval päť rokov, na živobytie si zarábal rôznymi zamestnaniami a učil sa angličtinu. Pracoval ako poslíček pizze, ukladač kobercov, šofér, osobný tréner, či vrátnik. Na filmovom plátne debutoval ako kaskadér v akčnom vojnovom filme Nezvestní v boji (1984). O rok neskôr dostal prvú väčšiu úlohu v akčnej dráme Karate Tiger I. – Neustúpiť, nevzdať sa (1985), kde stvárnil ruského majstra karate Ivana Krušenského. V tom čase si Jean-Claude Van Varenberg na pamiatku svojho zosnulého kamaráta zmenil meno na Jean-Claude Van Damme, pretože Američania mali problémy s vyslovovaním jeho skutočného mena.

Stretnutie s prestížnym producentom akčných filmov Menahemom Golamom, ktorého dokázal presvedčiť o svojom fyzickom nadaní, mu vynieslo prelomovú rolu – Franka Duxa v športovom akčnom filme Krvavý šport. Hotový film bol však taký zlý, že ho producenti zakázali zverejniť. Jean-Claude sa preto rozhodol vziať to do vlastných rúk a dať film dohromady sám. Neskôr producentov presvedčil, aby film pustili do distribúcie. Najprv snímku uviedli v Malajzii, neskôr vo Francúzsku a koncom februára 1988 v USA. Práve tam sa ale z filmu stal obrovský hit a následne dobyl celý svet. Snímka, ktorá vznikla s rozpočtom 1,5 milióna dolárov, napokon tvorcom vyniesla 30 miliónov dolárov. Publikum bolo nadšené a meno Jean-Claude Van Damme sa stalo svetoznámym.

Celosvetový úspech Krvavého športu spravil zo Jean-Claudea z jedného dňa na druhý svetovú hviezdu. Ľudia na celom svete inšpirovaní jeho úspechom začali chodiť na karate a do posilňovní. Nasledovala séria ďalších úspešných filmov – Kyborg (1989), Kickboxer (1989), Príkaz na popravu (1990) alebo Levie srdce (1990). V akčnom filme Dvojitý zásah (1991) stvárnil dvojúlohu – bratov dvojčatá Alexa a Chada Wagnerovcov, ktorí sa snažia pomstiť smrť svojich rodičov. Nasledovalo akčné sci-fi Univerzálny vojak (1992) s Dolphom Lundgrenom, Útek nikam (1993), Živý terč (1993), Timecop (1994) a ďalšie, ktorými sa Jean-Claude Van Damme zaradil medzi akčné hviezdy ako Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger. Počnúc neúspešnou snímkou Street Fighter: Posledný boj (1994) však jeho projekty prestali zaznamenávať úspechy v kinách i medzi fanúšikmi.

Prvým filmom, ktorý napísal, produkoval a režíroval sám, bol Súboj cti (1996). Táto i ďalšie snímky – Maximálne riziko (1996) a Zdvojený úder (1997) ale v pokladniach kín prepadli. V roku 1999 sa dostal do kín Univerzálny vojak: Späť v akcii, ktorý bol jeho posledným kinofilmom do roku 2008. Po sérii finančných prepadákov a filmov, ktoré kritika zmietla, mu však uznanie na celom svete vyniesol polo-autobiografický film JCVD, ktorý mal premiéru v roku 2008. V roku 2010 sa znovu predstavil ako Luc Deveraux v sci-fi Univerzálny vojak III: Znovuzrodenie. Sylvester Stallone mu vraj ponúkol rolu vo svojom hviezdami nabitom akčnom filme The Expendables (2010), no Van Damme ju odmietol s tým, že nechce, aby sa jeho kariéra uberala týmto smerom.

Od roku 1995 mal Van Damme problémy s kokaínom. V roku 1996 nastúpil na mesačné liečenie, no po týždni odišiel. Ako neskôr priznal, dokázal v tom čase na drogy minúť až 10-tisíc dolárov týždenne. Obrat v jeho prístupe prišiel koncom roka 1997, keď ho vtedajšia manželka v žiadosti o rozvod obvinila z násilníckeho správania a drogovej závislosti. V roku 1998 mu diagnostikovali bipolárnu poruchu.

Jean-Claude v súčasnosti žije v Hongkongu so svojou manželkou Gladys Portugues, s ktorou sa po druhý raz oženil v roku 1999. Má tri deti – Kristophera (1987), Biancu (1990) a Nicolasa (1995). Ako uvádza jeho oficiálna webová stránka, Jean-Claude sa pravidelne vracia do Belgicka, kde navštevuje rodinu a priateľov.

Spracované podľa: www.musclesfrombrussels.be, en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arnold SchwarzeneggerJean Claude Van DammeJean-Claude Van DammeSylvester Stallone