BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Ak niekto z koalície zahlasuje za novelu zákona o štátnom jazyku, Slovenská národná strana (SNS) to bude vnímať ako porušenie koaličnej zmluvy. Na tlačovej besede počas snemu SNS vo Zvolene to povedal predseda strany Andrej Danko.
Bugárovci vedia čo majú robiť
Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku. SNS považuje návrh SaS za nehoráznu drzosť. Danko tvrdí, že slovenčina nepôjde do úzadia.
Politika sa pre mnohých stala biznisom, vyhlásil Danko a navrhne zmeniť financovanie politických strán
Na Dankove slová reagoval na tlačovej besede po Republikovej rade Mosta-Híd aj predseda tejto strany Béla Bugár. „My dobre vieme, čo máme urobiť,“ povedal. Tvrdí, že v prvom hlasovaní za zákon zahlasujú, v druhom iba v prípade, ak SaS akceptuje ich pripomienky.
Návrh z dielne liberálov
Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál, Zuzana Zimenová a Renáta Kaščáková navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku.
Národniari považujú návrh SaS vypustiť prednosť slovenčiny pred ostatnými jazykmi za nehoráznu drzosť
Návrhom novely zákona o štátnom jazyku sa budú poslanci zaoberať na aktuálnej 46. schôdzi parlamentu. Liberáli navrhujú tiež vypustiť ustanovenie o vedení agendy cirkví a náboženských spoločností určenej pre verejnosť v štátnom jazyku. Naopak, do zákona chcú doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel.
Liberáli chcú tiež zmeniť ustanovenia o vedení pedagogickej a ďalšej dokumentácie v školách s vyučovacím jazykom menšín. Tá by sa mala podľa nich viesť v jazyku príslušnej menšiny, a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie, ktorá sa bude musieť naďalej viesť aj v štátnom jazyku, bude podľa ich slov navrhovať ministerstvo školstva.