Aj poslanci EÚ žiadajú pre Bielorusko sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lukašenko
Alexander Lukašenko v decembri už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo hlas takmer 80 percent voličov. Foto: SITA, AP

MINSK 20. januára (WEBNOVINY) – Európska únia musí zakázať predstaviteľom bieloruského režimu vstup na svoje územie a zmraziť ich finančné zdroje. Opatrenie sa má dotknúť aj sudcov a príslušníkov bezpečnostného aparátu, ktorí sa podieľali na násilnom potlačení povolebných demonštrácií v decembri 2010. Uvádza sa v uznesení, ktoré prijali v stredu poslanci Európskeho parlamentu. Zmiernenie sankcií voči krajine by podľa nich malo byť podmienené prepustením opozičných lídrov.

Uznesenie Európskeho parlamentu ostro odsudzuje brutálny zásah policajných zložiek a útvarov KGB voči demonštrantom v deň volieb z 19. decembra 2010. Zároveň vyzýva na „nezávislé a nestranné medzinárodné vyšetrenie týchto udalostí pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)“. Poslanci tiež žiadajú zopakovanie volieb tak, aby spĺňali medzinárodné štandardy OBSE a boli založené na princípoch slobody, spravodlivosti a transparentnosti.

Parlament vyzval na zavedenie sankcií, ktoré by znemožnili čelným predstaviteľom bieloruského režimu vstup na územie EÚ. Súčasťou opatrení by malo byť aj zmrazenie ich finančných zdrojov. Sankcie by sa týkali všetkých predstaviteľov hlavných bieloruských orgánov, štátnych úradníkov, ale aj členov justičných a bezpečnostných zložiek, ktoré sa podieľali na represiách z 19. decembra 2010.

Do úvahy by mohli prichádzať aj ďalšie sankcie ekonomického charakteru

Išlo by napríklad o zmrazenie finančnej pomoci Medzinárodného menového fondu, Európskej investičnej banky, či Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Navrhované opatrenia sú v súlade so spoločným vyhlásením, ktoré v januári vydal predseda parlamentu Jerzy Buzek spolu s predstaviteľmi viacerých parlamentných výborov a delegácií. Sankcie by mali zostať v platnosti minimálne do doby, kým bieloruské orgány neprepustia všetkých politických väzňov.

Bieloruské vedenie treba potrestať, tvrdí Bielorusko

Bieloruské vedenie je treba potrestať za tvrdý zásah proti demonštrantom po spornom víťazstve prezidenta Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách, vyhlásil vo štvrtok vo fínskom hlavnom meste lotyšský minister zahraničných vecí Girts Valdis Kristovskis na tlačovej konferencie s fínskym kolegom Alexandrom Stubbom. „Musíme však podporovať demokratický a ekonomický rozvoj v Bielorusku,“ dodal Kristovskis. Ministri sa zhodli na tom, že rozhodnutie potrestať bieloruské vedenie musia urobiť ministri zahraničných vecí Európskej únie na zasadnutí 31. januára v Bruseli.

Voľby v Bielorusku zachytené objektívom

Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP
Voľby v Bielorusku
Foto: SITA/AP

Lukašenko v decembri už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo hlas takmer 80 percent voličov. Kontroverzný líder však zožal tvrdú kritiku za netransparentné spočítavanie hlasov a policajný zásah na masových povolebných demonštráciách v Minsku, na ktorých sa zúčastnilo až 40-tisíc priaznivcov opozície. Polícia vtedy zatkla stovky osôb vrátane Lukašenkových protikandidátov. V reakcii na medzinárodnú kritiku volieb Bielorusko neskôr zatvorilo sídlo OBSE v Minsku. EÚ a USA preto zvažujú opätovné uvalenie sankcií na postsovietsku republiku.

Lukašenko
Foto: SITA, AP

Bielorusko hrozí Poľsku pre sankcie odvetou

Bieloruská vláda v stredu odsúdila údajné rozhodnutie Poľska zakázať vstup na svoje územie najvyšším bieloruským predstaviteľom vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka v reakcii na tvrdé zákroky proti tamojšej opozícii. Ako uviedlo vo svojom vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí v Minsku, jednostranný krok vníma ako znamenie, že „Poľsko si vybralo cestu konfrontácie“ a Bielorusko nemá inú možnosť ako pristúpiť k „primeraným odvetným opatreniam“. Zároveň vyjadrilo názor, že „mentalita sankcií posilňuje deliace línie a ničí dôveru“. Napriek tomu však Bielorusko naďalej deklaruje otvorenosť k dialógu so svojím západným susedom a inými európskymi krajinami.

Poľská tlačová agentúra PAP v utorok informovala, že Varšava vytvorila zoznam neželaných osôb, v ktorom sa nachádza bieloruský líder, ale aj sudcovia, prokurátori a iné osoby podieľajúce sa na potlačení protestov po decembrových prezidentských voľbách. Poľské ministerstvo zahraničia existenciu takéhoto zoznamu potvrdilo, odmietlo však prezradiť konkrétne mená. Opätovným zavedením celoeurópskeho zákazu vstupu pre Lukašenka v stredu pohrozila aj vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

Poslanci žiadajú EÚ, aby uľahčila vstup Bielorusom na svoje územie

Parlament tiež vyzval úniu, aby zjednodušila proces vydávania víz bieloruským občanom s cieľom uľahčiť im vstup na svoje územie. Poslanci žiadajú zvýšiť finančnú podporu pre nezávislé médiá ako TV Belsat, Európske rádio pre Bielorusko, či Rádio Racja, ako aj pre mimovládne organizácie presadzujúce demokraciu, ktoré sú v opozícii voči súčasnému režimu. Občianske združenia, ktorých existencia bola v Bielorusku zakázaná, by mali získať právo zaregistrovať sa na území únie. Zároveň by tak mohli využívať programy EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoJerzy Buzek