Publikáciu Abecedár slovenského filmu 1921 – 2021 si čitateľstvo bude môcť opäť zaobstarať, vychádza jeho druhé vydanie. Kniha prinášajúca netradičný pohľad na slovenskú kinematografiu skrz jej fenomény sa krátko po svojom vydaní pred dvomi rokmi vypredala, teraz sa vracia na knižný trh.
Abecedár tvorí 25 krátkych esejí, z pera slovenských i zahraničných filmových historikov, teoretikov a publicistov, ktoré sa venujú špecifickým témam a motívom slovenskej kinematografie.
Zostavovatelia publikácie
„Zachytáva najvýraznejšie témy myslenia o slovenskom filme, fenomény a črty filmovej práce, naratívne a vizuálne motívy, pričom vychádza z myšlienky, že náš filmový archív ešte stále skrýva množstvo neprebádaného filmového bohatstva. Kniha zároveň hľadá v našej kinematografii nové, dosiaľ nepomenované súvislosti. Ide o publikáciu s netradičným pohľadom na dejiny a súčasnosť slovenskej kinematografie,“ približuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý publikáciu vydal.
Krajská knižnica v Prešove má nové sídlo za takmer osem miliónov eur, vzniklo prestavbou troch meštianskych domov – FOTO, VIDEO
Ako uviedol redaktor edičného oddelenia SFÚ a jeden zo zostavovateľov publikácie Martin Kaňuch, projekt Abecedára vznikol pri príležitosti stého výročia slovenskej kinematografie. Ďalšími zostavovateľmi publikácie sú filmová historička Jelena Paštéková a riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ Rastislav Steranka.
Abecedné zoradenie pojmov
„Abecedár ostáva najmä pokusom o hravejší prieskum menej známych zákutí slovenského filmu. Záujem o takto koncipovanú knihu len potvrdzuje nutnosť orientácie na inak formulované otázky, na odlišné filmové témy a motívy, a tiež spôsoby písania o dejinách slovenskej kinematografie,“ dodal Kaňuch. Abecedár prináša abacedne zoradené pojmy, od Absolventa a Beštie, cez Jánošíka a Kubala, až po Yorika a Zasľúbenosť.
Šimkovičovej ministerstvo dá na novú výzvu bezmála milión eur, určená bude pre znevýhodnené skupiny
„Autormi hesiel sú okrem zostavovateľov Kaňucha, Paštékovej a Steranku aj Katarína Mišíková, Tomáš Hudák, Jana Dudková, Monika Mikušová, Martin Ciel, Eva Šošková, Eva Filová, Petra Hanáková, Kristína Aschenbrennerová, Zuzana Mojžišová, Denisa Jašová, Rudolf Urc a zahraniční autori Olaf Möller z Nemecka, Joanna Goszcyńska z Poľska a Jonathan Owen z Veľkej Británie,“ uvádza SFÚ. Predslov napísal britský filmový historik Daniel Bird. V publikácii možno nájsť fotografie, plagáty a ďalšie obrazovné materiály, najmä zo zbierok SFÚ.