Sledovanie polohy a rôzne heslá – smartfóny o vás neustále zbierajú informácie. Chcete vedieť, čo všetko o vás vedia?
Mýty o batérii telefónu, ktorým by ste mali prestať veriť
Každé miesto, na ktorom ste kedy boli
Android i iPhone telefóny majú interné sledovacie zariadenia, ktoré môžu vidieť, de sa nachádzate. Skontrolujte si v telefóne položku Location Services, ak je služba zapnutá, váš telefón zbiera zoznam miest, na ktorých ste boli.
Vaše osobné údaje
Pomerne nedávno spoločnosti OnePlus unikli osobné údaje (ako prístupové kódy k zariadeniam) ich užívateľov.
Vaše heslá
Prihlásili ste sa pomocou telefónu k aplikáciám či webovým stránkam a pri výzve na uloženie hesla ste odpovedali áno? Je to pohodlné, komu by sa predsa chcelo neustále vypisovať heslo, však? Nielen váš smartfón, ale aj samotné stránky však môžu tieto informácie ukladať.
Každá správa, ktorú ste poslali
Spoločnosť Apple uchováva správy v šifrovanej podobe „na obmedzený čas“ pred tým, ako sú plne odstránené. Spoločnosť však nepovedala, koľko to obmedzené obdobie trvá.
Všetky informácie zadané do Google
Androidy obsahujú Google aplikácie (Chrome, Play Store, Gmail atď.). Ako náhle sa prihlásite do systému Android pomocou prihlasovacích údajov Google, váš telefón sa automaticky prepojí so všetkými ostatnými Google účtami. Po prihlásení sa má váš telefón prístup ku všetkým informáciám týkajúcich sa hovorov, vášho zariadenia, polohy a pod.
Ako rýchlo cestujete
Váš iPhone nielenže sleduje vašu polohu, ale ukladá aj čas príchodu a odchodu. Takže vlastne vie, ako dlho vám trvá sa dopraviť z jedného miesta na druhé. Vypnite si v nastaveniach sledovanie polohy a bude to bez problémov.
Všetky informácie v aplikáciách
Existuje množstvo aplikácií, ktoré obsahujú Android či iPhone, sledujúcich údaje užívateľov. V nastaveniach telefónu si môžete zadať množstvo informácií, ktoré tieto aplikácie dostávajú.