BRATISLAVA 21. júla (WBN/PR) – Fotografická súťaž Ekológia v objektíve je určené amatérskym aj profesionálnym fotografom. Jej cieľom je podnieť v ľuďoch hlbšie úvahy o prírode a o jej význame a dať priestor všetkým, pre ktorých je fotografia jednou z možností, ako vyjadriť svoj postoj či názor.
Aktuálny šiesty ročník sa nesie v znamení témy Život v lese. Pre mnohých je práve les synonymom oddychu, relaxu, zdravia. V lese nachádzame útočisko pred každodenným stresom, robíme radosť svojej duši, keď objavíme jeho čarovné miesta. Les je však aj dokonalý ekosystém, kde vo vyváženej symbióze nažívajú rozličné živočíšne a rastlinné druhy a vzájomne sa podporujú. Les je tiež neúnavným producentom vzácnych komponentov, nevyhnutných pre našu existenciu. Je zdrojom živín, obživy, dreva, húb, lesného ovocia, ale napríklad aj liečivých rastlín. Spôsobov, ako definovať les, ako ho charakterizovať, je nespočetne.
A zrejme rovnako rozmanité bude aj pohľad jednotlivých súťažiacich na tému Život v lese. Súťažiť budú v dvoch vekových kategóriách – od desať do osemnásť rokov a starší ako osemnásť rokov. Každý účastník súťaže môže zaslať maximálne deväť svojich snímok. Súťaž sa začína 20. júla, skončí sa 30. októbra a jej výsledky budú vyhlásené najneskôr do konca novembra 2011. Udelených bude osem cien v celkovej hodnote 5-tisíc eur. Najlepšie súťažné práce budú odbornej a širokej verejnosti prezentované prostredníctvom samostatnej výstavy.
Tohtoročnou novinkou je Facebook, na ktorom budú publikované všetky súťažné fotografie a prostredníctvom ktorého budú môcť jeho používatelia hlasovať a rozhodnúť tak o jednej z cien – Cene internetu.
Ostatné ceny rozdelí odborná porota, ktorá bude posudzovať všetky prihlásené snímky. Tento rok bude pracovať v rovnakom zložení ako v predchádzajúcom roku. Jej predsedníčkou je prof. Milota Havránková, ktorá už mnoho rokov pôsobí na katedre fotografie VŠVU. O kvalite súťažných príspevkov bude rozhodovať aj Mgr. Pavol Breier, fotograf, ktorého doménou je dokumentárna a reportážna fotografia a fotografia krajiny, ďalej doc. RNDr. Peter Fedor, PhD., uznávaný meteorológ a klimatológ. Za známe osobnosti zasadnú v porote speváčka a fotografka Misha a moderátorka a priateľka zvierat Janka Hospodárová. Svojho zástupcu v odbornej porote má aj United Nations Environmental Program, konkrétne riaditeľa jeho environmentálneho centra Ing. Vladimíra Hudeka, CSc., a za spoločnosť Bayer, ktorá je vyhlasovateľom súťaže, bude porotcom jej generálny riaditeľ Dr. Harald Nusser.
Práve generálny riaditeľ firmy Bayer, spol. s r.o., poukázal na to, aké je dôležité, aby spoločnosť, firmy, podniky, ale aj jednotlivci boli maximálne všímaví k životnému prostrediu. Príroda je totiž dokonalý priestor s dokonalými vzťahmi, rovnováhou a transparentnosťou. Dokáže nás neustále prekvapiť, učiť, usmerňovať a vždy s nami zaobchádza fér. Všetci sme od nej rovnako závislí. Dr. Nusser v tejto súvislosti citoval Leonarda da Vinci, ktorý už v dávnej minulosti tvrdil, že príroda nikdy neporušuje vlastné pravidlá. A aj tým by nám, podľa Dr. Nussera, mala byť príroda veľkým vzorom.
Spoločnosť Bayer patrí v celosvetovom meradle k najaktívnejším firmám zameriavajúcim sa aj na oblasť podpory projektov, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie a motivujú iných pozitívne zmeniť ich postojov k environmentálnej problematike. Bayer patrí tiež k popredným spoločnostiam, ktoré v rámci svojho podnikania uprednostňujú spoločensky zodpovedné postupy a podnikajú na báze etických a morálnych princípov.
Viac informácií na: www.ekologiavobjektive.sk