Siedma planéta od Slnka je pomenovaná podľa gréckeho boha nebies. Planéta je viditeľná voľným okom, kvôli svojej pomalej orbite však chvíľu trvalo, kým bol Urán uznaný ako planéta. Ide o prvú planétu objavenú pomocou teleskopu.
Oficiálne bola planéta objavená sirom Williamom Herschelom v roku 1781. Sir si najprv myslel, že vidí kométu, až o niekoľko rokov neskôr bolo potvrdené, že je to planéta. Názov Urán navrhol astronóm Johann Bode, Herschel chcel planétu pomenovať Georgian Sidus po kráľovi Georgovi III.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/William_Herschel01.jpg
Urán sa otočí okolo svojej osi každých 17 hodín a 14 minút. Planéta sa otáča v retrográdnom smere, čiže opačne ako Zem a väčšina ostatných planét.
SITA/AP
Okolo Slnka sa Urán otočí každých 84 rokov. Planéta sa počas toho jedným, alebo druhým pólom otočí k Slnku a 42 rokov svieti slnečné svetlo iba na jednu polovicu Uránu.
ilustračné: pixabay.com
Urán je často označovaný ako ľadová obria planéta. Hornú vrstvu tvorí vodík s héliom. Nižšie je ľadový plášť, ktorý obklopuje skalnaté a ľadové jadro. Horná atmosféra je z vody, čpavku a metánových ľadových kryštálov, ktoré dávajú planéte modrú farbu.
SITA/AP
Je to druhá najchladnejšia planéta. Atmosférická teplota je tam -224 stupňov Celzia, priemerná teplota na planéte Neptún je však ešte o niečo nižšia.
ilustračné: pixabay.com
Mesiace planéty sú pomenované podľa postáv Williama Shakespeara a Alexandra Popea. Patrí medzi ne Oberon, Titania a Miranda. Všetky sú zmrznuté a majú tmavý povrch.
ilustračné: pixabay.com
Okolo Uránu zatiaľ letela len jedna kozmická loď – Voyager 2. Stalo sa tak v roku 1986 a bolo to vo vzdialenosti 81 500 km od planéty.
SITA/AP
Urán má v súčasnosti 13 známych prstencov. Všetky okrem dvoch sú veľmi úzke, preto sa predpokladá, že sú pravdepodobne dosť mladé.
ilustračné: pixabay.com
Chemický prvok urán, objavený v roku 1789, bol pomenovaný po novoobjavenej planéte Urán.
SITA/AP
Urán je druhou najmenej hustou planétou. Jeho hustota je 1,27 g/cm3. Menšiu hustotu má už len planéta Saturn.
ilustračné: pixabay.com
Planéta je 63-krát väčšia a 15-krát ťažšia ako Zem. Jej povrch je 16-krát väčší ako má Zem a jej polomer 4-krát väčší.
ilustračné: pixabay.com