ZVOLEN 10. decembra (WebNoviny.sk) – Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene sprístupnilo vo svojich zrekonštruovaných priestoroch novú expozíciu pripravenú pri príležitosti 200. narodenia Ľudovíta Štúra. Pod názvom Rodina Ostrolúcka a Ľudoví Štúr sú vystavené zbierkové predmety z fondov múzea, vrátane rozsiahlej knižnice z pozostalosti po rodine Ostrolúckej. Dopĺňa ich obrazový a archívny materiál z fondu ďalších slovenských inštitúcií v modernej elektronickej podobe a to aj s využitím holografie. Moderná technológia tak prvý raz umožňuje, aby sa Adela Ostrolúcka a Ľudovít Štúr stretli priamo pred očami návštevníkov múzea.
Lesnícke a drevárske múzeum vlastní pozostalosť po rodine Ostrolúckej, vrátane rozsiahlej knižnice, ktorú získalo v polovici 20. storočia a ktorá dokumentuje životný štýl rodiny a jej vzťah k literatúre, vede i umeniu. Dvojsté výročie narodenia Ľudovíta Štúra bolo príležitosťou pre sprístupnenie časti zbierky vo forme expozície. Pripomína detaily vzájomných kontaktov členov rodiny, mesta Zvolen a Ľudovíta Štúra cez prezentáciu atraktívnych zbierkových predmetov z fondu múzea. Expozícia je zároveň príspevkom k chýbajúcej stálej prezentácii regionálnych dejín Zvolena určenej obyvateľom mesta i jeho návštevníkom.
Šľachtická rodina Ostrolúcka, ktorá sídlila neďaleko Zvolena, v Ostrej Lúke, stáročia uplatňovala svoj politický aj hospodársky vplyv na mesto a celú Zvolenskú stolicu. Naša verejnosť vníma rodinu najmä cez ľúbostný vzťah Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra. Kontakty rodiny s Ľudovítom Štúrom a slovenským národným hnutím v polovici 19. storočia však boli širšie. Ich predpokladom bola spoločná úcta k vzdelaniu, kultúrna a spoločenská rozhľadenosť, príslušnosť k evanjelickému vierovyznaniu, spoločné politické ciele a nepochybne aj charizmatická osobnosť vodcu slovenského národného hnutia Ľudovíta Štúra. Jeho zvolenie za vyslanca na uhorský snem v roku 1847 patrí zároveň k najvýznamnejším historickým kapitolám mesta Zvolen i životnej cesty samotného Ľudovíta Štúra.
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou. Organizačne je začlenené do štátneho podniku LESY Slovenskej republiky v Banskej Bystrici. V oblasti múzejnej dokumentácie lesníctva a drevárstva zároveň dokumentuje aj vývoj prírody a spoločnosti vo zvolenskom regióne. Múzeum má vo svojich zbierkach takmer 46 tisíc predmetov začlenených do archeologického, národopisného, numizmatického, lesníckeho, drevárskeho a mykologického fondu. Okrem štyroch stálych expozícií pripravujú jeho pracovníci pravidelne aj krátkodobejšie výstavy z iných oblastí, ako je lesníctvo a drevárstvo.