Na základe postupného zlepšovania situácie sa vláda spolu s odborníkmi dohodli, že od 19. apríla môžu svoje brány opäť otvoriť aj zoologické záhrady. Toto rozhodnutie iste potešilo najmä rodiny s deťmi, ale aj samotných zamestnancov zoo.
Vstup do zoologických záhrad bude podmienený negatívnym testom na koronavírus. Rovnako bude potrebné dodržiavať všeobecné opatrenia a, samozrejme, treba sa riadiť heslom – Rúško-Odstup-Ruky, ktoré si bude možné dezinfikovať na viacerých miestach v areáli.
Povolené budú individuálne prehliadky, na 15 metrov štvorcových plochy je možný jeden návštevník.
Spišská Nová Ves
Riaditeľ Zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi Karol Dzurik pre Webnoviny.sk uviedol, že vláda sa rozhodla pre správny krok a pre ich zariadenie je takéto uvoľnenie opatrení dostačujúce.
„Prípravy na otvorenie sú v plnom prúde a na utorok 20. apríla budeme pripravení. Príprava areálu na otvorenie prebieha každý rok rovnako, avšak momentálne urýchlene riešime pracovné sily a technické vybavenie pokladne,“ povedal.
Najmenšia ZOO na Slovensku odložila pre pandémiu otvorenie sezóny, návštevníci sa môžu tešiť na nové zvieratá
Od spomínaného dátumu by mala byť otvorená aj cukráreň s predajom cez výdajné okienko. Od 27. apríla plánujú sprevádzkovať aj automaty na kávu a pochutiny a od 1. mája tiež bufet.
Riaditeľ je rád, že doterajšiu situáciu zoo ustála a nemusela prepúšťať zamestnancov. V čase pandémie ich potešili nové zvieratá. „Návštevníci sa môžu tešiť na nové druhy zvierat, ktoré sme v histórii ZOO ešte nechovali. Ide o párik mačkovitej šelmy serval stepný a novinku v pavilóne Aquaterra korytnačka kajmanka dravá,“ prezradil.
Plánujú tiež obnoviť chov kengúr červených. Pôjde tak už o druhý druh vačkovcov, ktorý tam budú chovať. V súčasnosti tu majú domov kengury červenokrké. Zoo takisto modernizovala chovné zariadenie pre veľké mačkovité šelmy.
Košice
Východné Slovensko si môže užívať príjemné chvíle s rodinou medzi zvieratami aj v Košiciach. Zástupkyňa Eva Malešová Webnovinám povedala, že na otvorenie sa pripravovali priebežne, keďže počítali s tým, že opatrenia sú len dočasné.
„Vždy začiatkom roka sa pripravujeme na novú sezónu a s tým súvisí množstvo povinností – čistenie areálu po zime, záhradnícke úpravy, údržba chovných zariadení, opravy, nátery atď. Tejto práci sa venujeme vždy bez ohľadu na to, či sme zatvorení alebo nie,“ uviedla.
Košická ZOO počas pandémie iba prežíva, radnica jej poslala peniaze navyše a pomôcť môže aj verejnosť
Návštevníci budú musieť dodržiavať základné pandemické opatrenia a mať na tvári rúško alebo respirátor. Teplotu im neplánujú kontrolovať. Presnejšie pokyny budú pri vstupe.
Zoologická záhrada Košice hospodári na ploche 80 hektárov, čo je asi štvrtina celkovej plochy. Ľudí láka na ročné medvieďatá Mášu a Filipa, leopardy, pandy červené, ale aj komentované kŕmenie tuleňov.
V čiastočnej rekonštrukcii je chovné zariadenie pre tučniaky jednopáse. V prípade pekného počasia bude komentované kŕmenie aj tam.
Zoo bola od začiatku roka otvorená len sedem dní. Najprv jej brány zatvorila vtáčia chrípka a potom pandémia. Zamestnancov však prepustiť nemusela.
Bojnice
Pripravená na otvorenie je aj Národná Zoo Bojnice. Na rozdiel od ZOO Spišská Nová Ves by si tu vedeli predstaviť aj vyšší povolený počet návštevníkov.
„Pretože sme situovaní v exteriéri, keď nerátam naše dva malé pavilóny, určite by bolo možné poňať aj viac ako 1 osobu na 15m2 aj s príslušným dodržiavaním všetkých opatrení – hlavne rozostupy a nezhlukovanie sa,“ navrhla hovorkyňa Andrea Klasová.
Zvieratá na sociálnych sieťach a nový pavilón. Bojnická zoo vymýšľa, ako sa priblížiť ľuďom
Ani bojnickú zoo nedohnala pandémia k prepúšťaniu. Naopak, radosť im urobili rozrastajúce sa zvieracie rodiny. Mláďatá majú Dikdik Kirkov, kozy kamerunské či ouessantské ovce.
Očakávaný nový pavilón slonov zatiaľ neotvoria. V areáli však bude možné nájsť niekoľko noviniek.
„Nainštalovali sme nové informačné a edukačné panely pri levoch aj s krásnou veľkou fotostenou s Aslanom v životnej veľkosti, kde si budú môcť návštevníci urobiť s týmto kráľom zvierat svoju fotografiu. A pravdaže, mnoho iného,“ dodala Klasová.
V Bojniciach takisto budú fungovať bufety formou výdaju.
Bratislava
Najmä obyvatelia hlavného mesta a okolia sa určite tešia na návštevu ZOO Bratislava. Isté je, že v pondelok tu budú pavilóny a Dinopark ešte zatvorené. Otvárať ich plánujú postupne a informovať o tom budú na webstránke a sociálnych sieťach.
Podľa slov riaditeľky zoo sa návštevníci zrejme nemusia obávať, že by sa do areálu pre obmedzený počet osôb na metre štvorcové nedostali. Keďže má návštevnícka časť 35 hektárov, obmedzenie zo strany štátu nepovažujú za príliš limitujúce.
„V každom prípade budeme počet návštevníkov počítať pri vchode a východe, a ak sa priblížime k číslu 20-tisíc návštevníkov, vstup do areálu zoo obmedzíme. Realisticky, očakávaná návštevnosť v najlepších dňoch je okolo štyritisíc hostí,“ uviedla Júlia Hanuliaková.
Niekoľko cirkusov pandémia zruinovala. Principál „slovenského“ Aleša: Sme zúfalí, nevieme, čo bude
Areál je však pre ľudí pripravení. “O otvorení sme sa dozvedeli len z médií. Po ohlásení sme zrýchlili tempo prác, upravujeme najmä návštevnícke priestory, aby návšteva zoo bola príjemnejšia a bezpečnejšia,“ povedala riaditeľka.
Otvorené budú niektoré tradičné bufety aj gastro novinky, takzvané foodtracky. Návštevníci budú musieť dodržiavať bežné pandemické opatrenia.
V prípade priaznivého počasia plánujú počas prvého týždňa dokončiť úpravu výbehu pre jedny z najpopulárnejších zvierat v zoo – surikaty. Noviniek však bude viac. Vytvorili niekoľko nových posedení a piknikových miest, rozšírili kapacitu záchodov.
„Zvieratá sa nám rodia ako na jar. Najnovšie sa narodili napríklad tri malé čierne ovečky ouessantské, malé lemurča, alebo mláďa vzácnej antilopy Oryx arabský,“ prezradila Hanuliaková.
Zoo v hlavnom meste Slovenska a jej zamestnanci sú podľa nej vďační za spoľahlivú podporu magistrátu na prevádzku, vďaka ktorej nemuseli prepúšťať a dokázali z nej vykryť platy.