Zvieratá na sociálnych sieťach a nový pavilón. Bojnická zoo vymýšľa, ako sa priblížiť ľuďom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ZOO Bojnice
Foto: facebook.com/zoobojnice/

Národná zoo Bojnice zažila tento rok netradičnú sezónu. Od 24. januára do 29. februára bola pre verejnosť zatvorená pre vtáčiu chrípku a od 13. marca do 6. mája pre koronavírus.

Museli preto zrušiť množstvo podujatí, akými sú napríklad Slovenská ZOO Lympiáda, Upracme Slovensko, Kvapka krvi v zoo, či rôzne medzinárodné dni zvierat, čo sa odzrkadlilo aj v poklese návštevnosti.

Zamestnancov neprepúšťali

Vedenie pozastavilo rekonštrukčné a stavebné práce. Prepúšťať zamestnancov však nemuseli.

Mesiace

Počet návštevníkov

2019

2020

január

984

1 677

február

5 420

0

marec

23 579

1502

apríl

43 773

0

máj

34 064

27 828

jún

54 404

43 670

júl

84 211

81 001

august

96 857

86 537

SPOLU

343 292

242 215

Pre COVID-19 upravili aj Návštevnícky poriadok a neustále vyzývajú návštevníkov, aby dodržiavali zvýšené bezpečnostné a hygienické opatrenia.

Nosenie rúšok v exteriéri zoo je na rozdiel od interiérových pavilónov zatiaľ dobrovoľné. „Neodporúčame sa zdržiavať v miestach s vyšším počtom ľudí, medzi ktoré patria pavilón slonov, pavilón opíc a vivárium,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Pre zoo je dôležité neohrozovať návštevníkov, zamestnancov ani zvieratá. „Vstup do zoo je a naďalej bude zakázaný všetkým, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť. Prosíme návštevníkov, aby pred návštevou našej zoo zvážili svoj zdravotný stav,“ dodal.

Zvieratá na sociálnych sieťach aj nový pavilón pre slony

Vedenie pripravilo v čase pandémie viaceré novinky, ako napríklad rôzne fyzikálne, matematické či jazykové úlohy a videá zo života zvierat v zoo, ktoré na sociálnych sieťach zaujali verejnosť. „Všetkými týmito aktivitami a formami sme pomáhali ľuďom ľahšie zdolávať tieto ťažké dni, prinášali im motiváciu a vzdelávali ich,“ uviedol Slašťan.

Zoo takisto vybudovala novú voliéru dravcov, ktorá pre dravé vtáky a sovy poskytuje lepšie podmienky pre život v ľudskej opatere.

Dokončujú tiež druhú etapu prác na novom pavilóne africkej fauny, ktorého cieľom je vytvoriť vyhovujúce podmienky pre bojnickú raritu – slony africké.

Obývať ho budú štyri samice a jeden samec. „V budove nového pavilónu sa nachádza množstvo bezpečnostných prvkov a opatrení pre zaručenie bezpečnosti pre chovateľov a veterinárnu asistenciu, ale predovšetkým jeho priestory a výbehy vytvárajú perspektívu humánneho prostredia chovu slonov so zaručením ich maximálneho pohodlia a bezpečnosti,“ uzavrel hovorca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav Slašťan
Firmy a inštitúcie Národná zoo Bojnice