NAÍ DILLÍ 28. novembra (WEBNOVINY) – India v sobotu vôbec prvýkrát prejavila ochotu zaviazať sa k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Tvrdí však, že k medzinárodnej dohode sa pripojí len v prípade, ak bude ťarcha znižovania emisií rovnomerne rozložená medzi jednotlivé krajiny. „Musí existovať dohoda o spravodlivom rozdelení nákladov,“ povedal v sobotu v Port of Spain, kde sa zúčastňuje na summite Commonwealthu, indický premiér Manmohan Singh. India pritom znižovanie emisií doteraz odmietala a tvrdila, že by šlo o príliš veľký zásah do hospodárstva krajiny. Singh zatiaľ nespresnil, o akom veľkom znížení India uvažuje.
V Kodani sa 7. decembra začína summit OSN o klimatických zmenách, kde sa predpokladá nová dohoda o znižovaní emisií skleníkových plynov. Tá má nahradiť Kjótsky protokol podpísaný v roku 1997, ktorého platnosť vyprší o tri roky. Protokol k Rámcovej zmluve OSN o klimatických zmenách, v ktorom sa priemyselné krajiny zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov o 5,2 percenta, však dodnes neratifikovali Spojené štáty.
Začiatkom týždňa ochotu zmeniť doteraz negatívny postoj k znižovaniu emisií skleníkových plynov aj dvaja najväčší svetoví znečisťovatelia ovzdušia – Čína a Spojené štáty. Čína by sa mala na summite zaviazať, že do roku 2020 zníži emisie o 40 až 45 percent oproti úrovni z roku 2005. Spojené štáty avizujú, že do roku 2020 sa zaviažu znížiť emisiu oproti roku 2005 o 17 percent. Do roku 2025 ich chcú znížiť o 30 percent, do roku 2025 o 42 percent a do roku 2030 o 83 percent.
SITA/AFP