MARTIN 10. septembra (WEBNOVINY) – Martinská univerzitná nemocnica zmodernizovala rádioterapeutické pracovisko onkologického centra za 4,7 milióna eur. Očakáva, že nový ožarovací prístroj okrem šetrnejšej a presnejšej liečby skráti čakaciu dobu na terapiu z mesiacov na týždne.
Podľa primárky onkologického centra Evy Hajtmanovej nový lineárny urýchľovač je na slovenské pomery výnimočný v tom, že pacienta dokáže ožarovať nielen staticky ale aj dynamicky.
„Dynamické ožarovanie pacienta je zárukou presnosti. To znamená, že dokáže do nádorového objemu aplikovať terapeutickú dávku žiarenia za minimálnej radiačnej záťaže okolitých zdravých tkanív. Čiže výnimočnosťou tejto sofistikovanej ožarovacej techniky je dynamické oblúkové ožarovanie. Jednotlivý denný ožarovací proces nepozostáva z viacerých ožarovacích polí, kde samotné ožarovanie trvá 20 až 30 minút, ale spočíva v jednom dvojminútovom otočení hlavice žiariča okolo pacienta,“ povedala primárka Onkologického centra Univerzitnej nemocnice Martin Eva Hajtmanová.
Video: V Martine zmodernizovali onkologické centrum
Pacienti martinského onkologického centra čakali na rádioterapeutickú liečbu jeden až tri mesiace, Hajtmanová očakáva, že s novým prístrojom by to mohli byť dva až tri týždne.Vynovené onkologické centrum bude zabezpečovať rádioterapeutickú liečbu najmä pre regióny Turiec, Orava, Liptov, Horné Ponitrie.
„Zmodernizované rádioterapeutické pracovisko spĺňa všetky atribúty dnešnej doby. Celá investičná akcia stála 4,7 milióna eur a dôvodová správa potvrdila jej oprávnenosť i postupnú ekonomickú návratnosť. Pacientov je čím ďalej viac, lebo onkologických ochorení pribúda. Toto pracovisko umožňuje zrýchliť proces rádioterapie a hlavne by malo viesť k zníženiu radiačnej záťaže zdravých tkanív a orgánov ožarovaných pacientov,“ dodal riaditeľ martinskej univerzitnej nemocnice Julián Hamžík.
Predošlý lineárny urýchľovač používala martinská nemocnica nepretržite od roku 1997 do roku 2010, až kým už bol technicky neopraviteľný.