Zmeny v rokovacom poriadku sú podľa Bugára demokratické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Béla Bugár, Andrej Danko
Zľava: Šéf parlamentu Andrej Danko a podpredseda NR SR Béla Bugár počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 18. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Pripravené zmeny rokovacieho poriadku Národnej rady SR sú podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára demokratické.

Budú nás kritizovať za zmenu rokovacieho poriadku, ale to, čo je pripravené, je demokratické,“ vyhlásil dnes Bugár v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa neho koalícia chce počúvať vecné pripomienky opozície, avšak nesmie to byť a priori ‚nie‘, ktoré vidíme zo strany opozičných strán. V tom prípade je koalícia pripravená zmeny v rokovacom poriadku schváliť aj bez podpory opozície.

Efektivita rokovania bola veľmi malá

Bugár nepovažuje časové ohraničenie pri vystúpeniach poslancov v NR SR za nedemokratické. „Dúfam, že nikto nebude hovoriť, že Rakúsko, Francúzsko, Nemecko sú nedemokratické krajiny. V Rakúsku platí, že sa určí, koľko sa bude diskutovať k nejakému návrhu a poslanci si ten čas majú medzi sebou rozdeliť. Ten, kto vystupuje za poslanecký klub, má k dispozícii 30 minút, ďalší poslanci 20 minút. V iných parlamentoch je zas zavedené, že ak sa prihlási poslanec do rozpravy dvakrát, druhýkrát má menší časový priestor,“ povedal Bugár s tým, že spravodajca a predkladateľ môže vystupovať neobmedzene. Podľa neho nejde o obmedzovanie poslancov.

Nebude sa zbytočne ťahať čas. V minulom parlamente boli poslanci, ktorým bolo jedno, aký bol zákon, vystupovali ku každému návrhu 40 aj 50 minút a do rozpravy boli prihlásení písomne aj ústne. Efektivita rokovania je potom veľmi malá a stráca sa diskusia. Diskutovať je treba, ale ľudia nepotrebujú, aby sme sa vykecávali,“ zdôraznil Bugár. Aj podľa neho sú potrebné niektoré zmeny v navrhovanom znení zákona, ktoré Most-Híd chce presadiť. Jednou z takýchto zmien je ponechať možnosť poslancom prihlásiť sa do rozpravy aj písomne, aj ústne.

Poslanec musí byť príkladom

Podpredsedovi parlamentu sa tiež nepáči krik v rokovacej sále. „Ako môžem začať schôdzu, keď poslanci kričia a revú po predsedajúcom schôdze. Zbytočne ich upozorňujeme, pretože oni sa chcú počuť. Je to kultúra? Je kultúra, keď niektorí poslanci chodia v tričkách, pritom novinárov upozorňujeme, ako môžu byť oblečení? Poslanec musí byť príkladom. Musíme reagovať na nové veci. Pred desiatimi rokmi to nebolo potrebné,“ konštatoval.

Zároveň pripomenul, že kedysi bolo zakázané nosiť mobilné telefóny do rokovacej sály. Neskôr sa to uvoľnilo. „Dnes je to opäť problém. Každý telefonuje, poslanci si točia videá,“ uviedol Bugár. Podľa neho musia aj opozičné kluby k tejto téme pristupovať konštruktívne, nie byť len proti. „Potom sa dá o navrhovaných zmenách diskutovať a hľadať riešenie,“ dodal na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla Bugár
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky