BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Od začiatku júna sa začne uplatňovať novela zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorá reaguje na pretrvávajúce problémy pri vydávaní náhradných pozemkov Slovenským pozemkovým fondom (SPF) oprávneným osobám. Novela rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky. Dôvodom je snaha predísť situáciám, že fond vydá oprávnenej osobe ako náhradný taký pozemok, ktorý sa má využiť vo verejnom záujme. Ak má reštituent záujem o náhradný pozemok, ktorý nemožno vydať pre verejný záujem, dostane peniaze. Návrh reaguje „na pretrvávajúce problémy vo vzťahu k nie vždy transparentnému prevádzaniu práv vyplývajúcich z reštitučných nárokov“. Ak sa náhrada poskytne v pozemkoch, reštituent bude môcť previesť svoj nárok na tretiu osobu až vtedy, keď je dohodnutý konkrétny pozemok. Zároveň sa stanovuje, aby takáto zmluva bola vyhotovená písomnou formou a podpisy účastníkov zmluvy boli úradne osvedčené.
Podľa schválených vládnych nariadení sa tiež spresnia pravidlá, ktorými sa pozemkový fond riadi pri vydávaní náhradných pozemkov a reštitúciách. Pri vydávaní náhradných pozemkov sa najprv budú vyberať pozemky v rámci katastra. Ak to nebude možné, poskytne sa náhrada v rámci okresu, neskôr v susednom okrese. Ak ani tam nebude vhodný pozemok, posledná možnosť bude v okrese v územnej pôsobnosti príslušnej pobočky SPF. Podľa nových pravidiel už bude môcť reštituent postúpiť iba tú parcelu, ku ktorej už má list vlastníctva. Má sa tým zabrániť špekuláciám, keď tretie osoby či firmy skupovali reštitučné pohľadávky, ktoré si potom uplatňovali na pozemkovom fonde.
Vláda v utorok schválila aj zoznam území, na ktorých SPF nebude môcť vo verejnom záujme poskytnúť ako náhradu pozemok. V dotknutých lokalitách preto bude SPF môcť vydať náhradný pozemok len tým oprávneným osobám, ktoré mali v tom istom katastrálnom území pôvodný pozemok, za ktorý sa náhradný pozemok vydáva. Podľa ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana ide o parcely, na ktorých môžu stáť priemyselné zóny alebo diaľnice. Ministri tak chcú zamedziť špekuláciám. V zozname 119 území sa nachádzajú napríklad bratislavské mestské časti Staré mesto, Vrakuňa, Rača, Devín, Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica. V Košiciach ide o lokality Pereš, Furča, Ťahanovce a ďalšie. Medzi ďalšími vyhradenými lokalitami sú kúpeľné miesta ako Piešťany, Bešeňová, Turčianske Teplice, Dudince či Kováčová. Náhradné pozemky sa nebudú vydávať ani v krajských mestách Nitra, Trnava, Banská Bystrica, Poprad a Prešov.
Slovenský pozemkový fond sa spája počas vlády Roberta Fica s dvoma kauzami prevodov majetkov. Prvá je z roku 2007, keď fond prevádzal pozemky vo Veľkom Slavkove, druhá je z minulého roka, keď fond previedol na reštituentov lukratívne pozemky vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. Pre kauzu s pozemkami vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej prišlo okrem riaditeľa a námestníka fondu o funkcie aj jedenásť členov rady. V prípade staršej kauzy musel svoj post opustiť aj bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z ĽS-HZDS.
SITA