BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Balík zákonov, ktoré by mali zabezpečiť, aby v spotrebiteľských zmluvách týkajúcich sa predovšetkým spotrebiteľských úverov boli stanovené férové zmluvné podmienky, predložili v stredu do parlamentu nezaradení poslanci Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý.
Novela Občianskeho zákonníka, novela exekučného zákona a novela zákona o rozhodcovskom konaní majú zároveň zabezpečiť férové konanie a férové rozhodovanie o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv.
„Balík týchto zákonov chce postihnúť celý reťazec, ktorý spôsobuje problémy s neférovými zmluvami, nespravodlivým rozhodovaním o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv a nespravodlivým vymáhaním nárokov zo spotrebiteľských zmlúv,“ uviedla dnes pred novinármi Žitňanská.
Pochybnosti o satelitných rozhodcovských súdoch
Podľa predložených právnych noriem sa pohľadávky zo spotrebiteľských zmlúv budú môcť vymáhať iba na základe rozhodnutia všeobecného súdu SR.
„Vieme, že veľkým problémom je, že na Slovensku sa rozmohli rôzne satelitné rozhodcovské súdy, ktoré pôsobia ako keby popri niektorých nebankových subjektoch, sú vážne pochybnosti o tom, či rozhodujú fér, nezávisle a spravodlivo a potom nakoniec aj tak súdy v rámci exekučných konaní sa musia nanovo týmito spormi zaoberať,“ vysvetlila Žitňanská. Preto s Beblavým presadzujú, aby v spotrebiteľských sporoch od začiatku rozhodovali všeobecné súdy.
O všetkom musí rozhodnúť súd
Dlhy sa podľa noviel budú dať vymáhať iba na základe súdneho rozhodnutia. Opoziční poslanci tak chcú zabrániť tomu, aby sa dlhy vymáhali prostredníctvom dodatkov, ktoré človek podpíše so zmluvou.
Ľudia tak napríklad pri podpise zmluvy môžu zároveň odsúhlasiť zrážky zo mzdy, a keď veriteľ usúdi, že úver neplatíte, ide rovno za zamestnávateľom.
Rovnako sa podľa Beblavého šíri napríklad používanie zmeniek alebo záložného práva napríklad na auto alebo iný majetok, o ktoré prídete automaticky bez rozhodnutia súdu, ak ste s tým predtým súhlasili v zmluve. „Podľa návrhu, ktorý predkladáme, nič z toho nebude možné bez rozhodnutia súdu. Je to podľa môjho názoru asi najzásadnejšie a najkomplexnejšie riešenie tohto problému,“ povedal Beblavý.
Maximálna ročná miera nákladov
Opoziční zákonodarcovia rovnako navrhujú stanoviť maximálnu ročnú priemernú mieru nákladov na úver, ktorá zahŕňa všetky úroky a poplatky úveru. Maximálna ročná percentuálna miera nákladov by mala byť 70 percent plus úroková sadzba Európskej centrálnej banky, ktorá je momentálne 0,25 percenta. „Vychádzali sme z rozhodnutia českého najvyššieho súdu, ktorý to určil ako hranicu pre úžeru,“ dodal Beblavý.
Najvyššia ročná percentuálna miera nákladov na úrovni 70 percent by neplatila len pre nové úvery, ale automaticky by sa na túto hranicu mali znížiť aj úvery, ktoré sú vyššie a ľudia si ich zobrali už skôr. Žitňanská s Beblavým zároveň presadzujú, aby úroky z omeškania pri exekúciách nenarastali neobmedzene, ale prestali nabiehať po troch rokoch.