Ženy prišli o obrovský počet medailí kvôli transrodovým súperkam, stratili spravodlivé šance na lepšie výsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pohlavie, gender, transgender, intersex
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Správa Organizácie Spojených národov odhalila obrovský počet medailí, o ktoré športovkyne prišli v dôsledku transrodových súperov, píše web dailymail.co.uk.

V štúdii sa uvádza, že „politiky uplatňované medzinárodnými federáciami a národnými riadiacimi orgánmi“ umožnili športovcom narodeným ako muži súťažiť v ženských športových kategóriách.

Ďalej sa v nej uvádza, že športovci narodení ako muži mali špecifické pohlavné vlastnosti, ako napríklad vyššiu silu, ktoré boli v určitých športoch výhodné a viedli k „strate spravodlivých príležitostí“ pre biologicky ženské súťažiace.

Viacero prípadov

Reem Alsalemová, osobitná spravodajkyňa OSN odhalila, že viac ako 600 športovkýň prišlo o viac ako 890 medailí v 29 športoch. Neuviedlo sa však, na akých športových podujatiach boli medaily získané, ani v akom časovom horizonte.

Medzi transrodových športovcov, ktorí získali zlaté medaily na športových podujatiach, patrí kanadská cyklistka Veronica Ivy, ktorá sa stala prvou transrodovou cyklistickou šampiónkou, keď získala zlato na majstrovstvách sveta v dráhovej cyklistike žien UCI Masters.

Ďalšou takouto športovkyňou je americká plavkyňa Lia Thomasová, ktorá ako prvá transrodová športovkyňa získala najvyšší americký národný vysokoškolský titul, keď v roku 2022 plávala za Pensylvánsku univerzitu.

Spoločenské stereotypy

Alsalemová tvrdí, že niektoré športové federácie nariaďujú športovcom potlačenie testosterónu, aby mohli súťažiť. Tvrdí však, že tento prístup môže len poškodiť zdravie športovcov, ktorí si v niektorých športoch zachovávajú aj množstvo „výkonnostných výhod“.

Spravodajkyňa tiež ukázala OSN, že ženy čelia v športe aj iným prekážkam. Patria k nim spoločenské stereotypy, všadeprítomný sexizmus a obmedzený prístup k tréningovým zariadeniam.

„Ženy a dievčatá majú už teraz veľa prekážok, ktoré im bránia v rovnocennej a efektívnej účasti v športe.“

Veľká nevôľa

Príkladom je tiež napríklad alžírska boxerka Imán Khelifová, ktorá získala zlato na olympijských hrách v Paríži 2024 napriek veľkej nevôli širokej verejnosti a súperiek.

Keď získala zlatú medailu povedala: „Som plne kvalifikovaná na účasť v tejto súťaži. Som žena ako každá iná žena. Narodila som sa ako žena, žila som ako žena, súťažila som ako žena, o tom niet pochýb.“

Na parížskej olympiáde sa v lete zúčastnilo niekoľko transrodových mužov a žien.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Imane Khelifová
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada OSN