Neraz pritom nie je také dôležité ani to, či má žena nos úzky alebo o čosi širší, oči podlhovasté alebo guľaté, pleť svetlú alebo snedú ako to, či tvár ako celok pôsobí harmonicky a vyžaruje prirodzené sebavedomie a vyrovnanosť. Aj preto je dôležité, aby bola so svojou tvárou spokojná v prvom rade žena sama. Nuž a, prirodzene, práve žena sama zvykne na svojej tvári nachádzať nedostatky. Nech sú už spôsobené zmenami v súvislosti s pribúdajúcim vekom alebo hoci i tvarom nosa, líniou lícnych kostí, veľkosťou pier, vždy pre ňu predstavujú problém, ktorý chce a potrebuje riešiť. Našťastie, v Ústave lekárskej kozmetiky na Tematínskej ulici v bratislavskej Petržalke sa skúsení odborníci zaoberajú aj plastickou chirurgiou, pričom tvárová chirurgia predstavuje jednu z jej dôležitých zložiek. A na tvárovú chirurgiu sme sa zamerali aj v rozhovore s pánom MUDr. Dušanom Gubom, primárom esteticko – plastickej chirurgie Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave.
S akými problémami sa na vás klientky obracajú najčastejšie?
Veľmi častá býva korekcia horných alebo dolných očných viečok, korekcia nosa, úst, ušníc, a samozrejme všetky zákroky potláčajúce prejavy starnutia (tzv. antiaging). Niektoré klientky prídu s vyhranenou predstavou o zákroku, ktorý chcú podstúpiť, niektoré sa zasa zameriavajú skôr nato, ako by chceli po zákroku vyzerať. Vždy je však vhodné, aby sme spolu s klientkou zákrok vopred prekonzultovali a individuálne posúdili jeho vhodnosť, prípadne navrhli iný, efektívnejší a optimálnejší. Samozrejme, že v konečnom dôsledku ide vždy o to, aby bola s výsledkom spokojná klientka a v záujme toho sa ju snažíme pri jej rozhodovaní usmerniť.
Môže sa teda stať napríklad aj to, že klientka príde pôvodne s požiadavkou na odstránenie konkrétnych, podľa nej výrazných vrások, vy jej však navrhnete iný zákrok, oveľa vhodnejší z hľadiska celkového výrazu tváre a zachovania jeho harmónie a prirodzenosti?
Možné to je. Ako plastický chirurg vnímam totiž tvár skutočne ako celok a nikomu nemôžem odporučiť zákrok, po ktorom by povedzme oblasť okolo úst pôsobila o niekoľko rokov mladšie ako oblasť čela alebo nadočnicových oblúkov. Je mojou povinnosťou dbať o zachovanie vyváženosti a tiež o to, aby sa požadovaný efekt dosiahol najvhodnejším spôsobom pre tú ktorú klientku. Do úvahy je pritom potrebné brať množstvo faktorov, medzi ktorými zohrávajú mimoriadne významnú úlohu faktory dedičné.
V akom veku začínajú klientky uvažovať o zákrokoch potláčajúcich prejavy starnutia?
Opäť musím konštatovať, že je to veľmi individuálne a že veľa závisí od spomínaného dedičného faktora. Sú ženy, ktoré majú aj v štyridsiatke pleť ako dvadsaťročné a sú ženy, ktorým sa už v tridsiatke objavia výrazné vrásky. Priemerne ale ide o klientky vo veku tridsaťpäť až štyridsať rokov.
Keď s klientkou konzultujete konkrétny zákrok, používate pritom aj vizualizácie?
Tejto metóde sa usilujem vyhýbať. Koniec koncov, je na ústupe aj v zahraničí. A to z toho dôvodu, že je nevhodná pre samotnú klientku. Ak by si totiž klientka zafi xovala obraz, ktorý videla na vizualizácii, je pravdepodobné, že by očakávala presne taký istý výsledok. To však nie je možné dosiahnuť, nakoľko každý človek má inú anatómiu, iné zloženie tkanív. Jednoducho povedané – každý človek je iný „materiál” a teda nemôžeme zaručiť sto percentne rovnaký výsledok. To pravdaže neznamená, že by bol výsledok horší, no ak by sa nestotožňoval s prezentovanou vizualizáciou, klientka by mohla byť napriek tomu rozčarovaná či sklamaná. Na druhej strane ale vizualizácie môžu výborne poslúžiť v prípadoch, keď nezobrazujú presne identifikovateľné časti, ale len podoby v niektorých parametroch; vtedy platí, že aj reálny výsledok bude vyzerať podobne.
Ak je vhodné, aby klientka absolvovala viacej zákrokov, vykonávajú sa jednotlivo alebo sa niektoré môžu vykonávať i súčasne?
Niektoré zákroky sa môžu kombinovať a teda vykonať súčasne, ako napríklad korekcia nosa a horných viečok, iné zákroky sa kombinovať nemôžu a musia sa vykonávať vždy s určitým časovým odstupom. Dôležité je pritom správne načasovanie a naplánovanie poradia jednotlivých zákrokov. Nevhodný „timing” by mohol totiž mnohé skomplikovať a naopak, vhodné načasovanie mnohé zjednoduší a zefektívni.
Je potrebné zákroky z „radu antiaging” po čase aj zopakovať?
Znova ide o výsostne individuálnu záležitosť. Spravidla platí, že čím je klientka staršia, tým je výsledok zákroku viditeľnejší. No a to, ako dlho požadovaný efekt vydrží, môže samozrejme do istej miery ovplyvniť aj sama klientka – životosprávou, spôsobom starostlivosti o tvár a druhmi prípravkov, ktoré pri nej používa, ale do značnej miery to závisí zasa od oných dedičných faktorov. Niekedy je potrebné zákrok zopakovať po piatich rokoch, inokedy po desiatich a inokedy aj neskôr.
Autor: MUDr. Dušan Guba