TOKIO 6. apríla (WEBNOVINY) – Dno mora v blízkosti epicentra silného zemetrasenia, ktoré zasiahlo v marci Japonsko, sa otrasmi posunulo o 24 metrov. Informovala o tom v stredu pobrežná hliadka. Meranie pomocou senzorov ukázalo, že jedna časť oceánskeho dna sa pohla 24 metrov juhovýchodne od miesta, kde sa nahádzala pred zemetrasením s magnitúdou 9,0.
Podmorský posuv je pritom viac ako štyrikrát väčší ako ktorýkoľvek iný spozorovaný na pevnine. Už predtým úrady zistili, že časť polostrova Ošika v prefektúre Mijagi sa premiestnila o 5,3 metra. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov v marci navyše uviedol, že silné otrasy posunuli najväčší japonský ostrov Honšu o 2,4 metra.
Japonsko dva týždne po katastrofe
Únik rádioaktívnej vody z Fukušimy sa podarilo zastaviť
Únik rádioaktívnej vody do oceánu z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima sa jej zamestnancom podarilo zastaviť. Informovala o tom spoločnosť TEPCO, ktorá nukleárne zariadenie prevádzkuje. Jej experti do oblastí, odkiaľ voda unikala, naniesli vrstvu kremičitanu sodného (Na2SiO3) známeho aj ako tzv. tekuté sklo. Operácia podľa firmy tentoraz – na rozdiel od posledných pokusov – dopadla úspešne. Odborníci sa predtým unikajúcu vodu snažili zastaviť s pomocou cementu či dokonca prachu v kombinácii s novinovým papierom, experimenty ale dopadli fiaskom.
Úspešná operácia je prakticky prvou dobrou správou od vypuknutia krízy v elektrárni Fukušima, ktorú spôsobilo najničivejšie zemetrasenie v histórii Japonska a následné vlny tsunami. Rádioaktivita unikajúca zo zariadenia vyhnala z domovov desiatky tisíc ľudí v okruhu 20 kilometrov od elektrárne. Pocítila to aj tamojšia ekonomika, keďže viaceré krajiny z obáv pred kontamináciou poľnohospodárskych plodín zakázali dovoz potravín z Japonska.