Sme hlboko pobúrení zľahčujúcim posúdením extrémistických názorov Mariana Kotlebu, ktorých sme svedkami najmenej 20 rokov. Pripomíname, že výroky Najvyššieho súdu SR nastavujú kritériá pre posudzovanie prejavov neonacizmu, popierania holokaustu či akýchkoľvek iných foriem extrémizmu.
Z nich sa následne odvodzuje aj citlivosť spoločnosti voči takýmto prejavom. Vo vyhlásení k rozsudku Najvyššieho súdu SR v kauze šekov Mariana Kotlebu (ĽSNS) to uviedli členovia občianskeho združenia B´nai B´rith Tolerancia, v ktorého radoch sú viacerí preživší holokaustu.
Kotleba má vraj šancu na nápravu
„Ctíme kompetencie súdu a rešpektujeme jeho výrok. Nemôžeme však bez povšimnutia nechať vetu predsedu senátu, ktorý odôvodňuje trest na spodnej hranici sadzby šancou na ,nápravu obžalovaného‘,“ vyhlásilo združenie Tolerancia.
Osud ĽSNS závisí od rozhodnutia Vorobelovej, môžu prísť o klub aj členstvo vo výboroch parlamentu
Ako ďalej uviedlo združenie, v súčasnej mimoriadne napätej situácii, kedy Európa ako celok rozhoduje o svojej budúcnosti a morálnych hodnotách, ktoré chce vyznávať, potrebuje mať spoločnosť príklady jasných a jednoznačných postojov autorít.
Šéf ĽSNS je vinný
Najvyšší súd SR 5. apríla v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil šéfovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianovi Kotlebovi Špecializovaný trestný súd.
Kotleba prišiel o poslanecký mandát. Bude môcť kandidovať v parlamentných voľbách?
Najvyšší súd Kotlebu nanovo uznal za vinného, uložil mu nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Predseda ĽSNS bol odsúdený za odovzdávanie šekov v sume 1 488 eur, ktoré predstavujú nacistickú symboliku.