BRATISLAVA 29. mája (SITA) – Účastníci konferencie Zlepšenie zdravia znevýhodnených komunít budú hľadať odpovede na otázky, aký je zdravotný stav v rómskych komunitách, čo treba zlepšiť a aká zmena je v oblasti zdravia či zdravotnej starostlivosti nutná.
Zverejnia najnovšie odborné výskumy
Konferencia, ktorú organizuje Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín s ministerstvom zdravotníctva a Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku, bude v piatok 29. mája v Poprade. Agentúru SITA informoval predseda riadiaceho výboru platformy Richard Koky.
„Na konferencii odznejú osobné skúsenosti rečníkov z terénu na Slovensku i v zahraničí, príklady dobrej praxe a zverejnia sa najnovšie odborné výskumy v tejto oblasti,“ vysvetlil. Záštitu nad podujatím prevzal minister zdravotníctva Viliam Čislák.
„Je dôležité, aby aj asistenti osvety zdravia v teréne spoločne diskutovali a zdieľali svoje skúsenosti s najlepšími slovenskými a zahraničnými odborníkmi pre oblasť zdravia v rómskych komunitách,“ uviedol Koky.
Na konferencii sa zúčastnia viacerí odborníci
So svojimi poznatkami a skúsenosťami sa podelí napríklad prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Ľubomíra Slušná – Franz, riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková či lekár z Veľkej Lomnice Peter Marko, vystúpia aj zahraniční hostia. Na konferencii sa tiež zúčastní 246 asistentov osvety zdravia a koordinátorov z celého Slovenska.
„Toto stretnutie má svoje opodstatnenie, pretože dostupnosť zdravotnej starostlivosti v prípade ľudí z rómskych osád nie je taká, ako by mala byť. Často však majú Rómovia nízku vedomosť o zdravotnej prevencii,“ myslí si moderátorka konferencie a novinárka Jarmila Vaňová.
V závere konferencie predstaví svoje najnovšie vedecké zistenia výskumný pracovník Ústavu psychológie zdravia na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Andrej Belák. Ten žil priamo v rómskej osade, kde skúmal prístup a starostlivosť o svoje zdravie medzi samotnými Rómami. Neskôr strávil niekoľko mesiacov v súkromných aj štátnych nemocniciach, kde zisťoval, ako Rómovia k zdravotnej starostlivosti pristupujú.